Özel eğitim uygulamalarının denetiminde ilköğretim müfettişlerinin mesleki rehberlik görevlerine ilişkin öğretmen görüşleri
The teachers? view regarding primary education supervisors? professional guidance mission in supervision of special education implementations
  1. Tez No: 258120
  2. Yazar: NİHAT KARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OGUZ GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın temel amacı özel eğitim uygulamalarının denetiminde ilköğretim müfettişlerinin mesleki rehberlik görevlerini gerçekleştirilmesine ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemektir. Bu temel amaca yönelik olarak, 1- ?Özel Eğitimde Denetime İlişkin Görüş Ölçeğinin (ÖZDİGÖ) ? geçerlik ve güvenirliğinin sınanması 2- özel eğitim uygulamalarının denetiminde ilköğretim müfettişlerinin mesleki rehberlik ve işbaşında yetiştirme görevlerini gerçekleştirmede öğretmenlerin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Tarama modelinde desenlenen araştırma 2009-2010 eğitim?öğretim yılında Eskişehir İl merkezindeki özel gereksinimli öğrencilerle çalışan 407 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan öğretmenlerin yaşları 22 ile 65 yaş arasında değişmektedir. Öğretmenlerin 265'i kadın 142'i erkektir. Araştırmanın amacına yönelik veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen, iki bölüm ve toplam 40 maddeden oluşan ?Özel Eğitimde Denetime İlişkin Görüş Ölçeği (ÖZDİGÖ)? ile toplanmıştır.Geliştirilen ölçeğin geçerliği kapsam ve yapı geçerliği analizleri ile güvenirliği ise iç tutarlılık (cronbach alfa) analizleri sınanmıştır. Elde edilen bulgular ÖZDİGÖ'nin tek boyutta (40 madde) yeterli düzeyde psikometrik özeliklere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Özel eğitim uygulamalarının denetiminde ilköğretim müfettişlerinin mesleki rehberlik görevlerine ilişkin öğretmen görüşleri ile ilgili bulgular incelendiğinde; yapılan bağımsız örneklemler t-testi analizi özel eğitim öğretmenlerinin cinsiyetlerine, mesleki kıdemlerine, çalıştıkları kurumlara göre görüşlerinde anlamlı bir ilişki vermemiştir. Bununla birlikte, özel eğitim alanında eğitim alan öğretmenlerin eğitim almayanlara göre ve rehberlik yapılan öğretmenler ile rehberlik yapılmayan öğretmen görüşleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the teachers? view regarding the realizing of primary education supervisors? professional guidance mission in supervision of special education implementation. Intended for this purpose, 1- to test validity and reliability of `? the Measure of View regarding Supervision in Special Education?? (MVSSE) and 2- to determine the teachers? view regarding realizing professional guidance and raising on the job missions of primary education supervisors in supervision of special education implementation were aimed.The research designed in survey sample was realized with 407 teachers working with the students in need of special requirement in Eskişehir Province Centre in 2009-2010 academic year. The ages of the teachers who participated in this research changes between 22 and 65. The number of male teachers is 142, and the number of female teachers is 265. The data for the aim of this research was compiled with the measure of view on supervision in special education consisting of two parts and 40 items in total and designed by the researcher.The validity of the measure designed was tested by the analysis of the content and the construct validity, and the reliability was tested by the analysis of internal consistency (cronbach alfa). The findings gathered revealed that the measure of view regarding supervision in special education have psychometric features sufficiently in one scale (40 items). When the findings about the teachers? view regarding primary education supervisors? professional mission in supervision of special education implementation were examined, the independent sample t-test analysis didn?t present any meaningful relations about the gender of special education teachers, professional seniorities and the views according to the establishment which they work in. In addition to this, a meaningful relation was found between the view of the teachers who get training about special education and those who don?t, and between the view of the teachers who receive guidance and those who don?t.