Un différent point de vue sur la culture de la célébrité: Les politiques de starisation des médias et le rapport entre la célébrité et la transgression
Şöhret kültürüne farklı bir bakış: Medyanın şöhretleştirme politikaları ve şöhret ile ihlal ilişkisi
  1. Tez No: 258149
  2. Yazar: EDA TURANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ ÇINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Özellikle 1980'lerden sonra medyanın tüm dünyada sermaye gruplarının eline geçmesi ile ortaya çıkan ticarileşme ve sansasyonel haberlere doğru yönelim, şöhret kültürünün içeriğinin belirlenmesinde etkin bir rol oynamıştır. Buna göre, kitle iletişim araçları eğlence ve gösteri kültürünün bir parçası haline gelmiş ve bu amaçla gösteri dünyasının aktörleri olan şöhretlere daha çok önem verilmeye başlanmıştır. Bu doğrultuda kitle iletişim araçları hem şöhreti istendik ve arzulanır bir özellik olarak topluma sunmaya başlamış hem de program formatlarında ki değişimlerle herkese şöhret olabilmenin yolunu açmıştır. Böylece ?gelip geçici şöhret-şöhretimsi?lerin sayısı da giderek artmıştır. Fakat hem ekonomik, hem sosyal hem de psikolojik bir çok sebepten ötürü ?şöhret arzusu?nun toplumun geniş kesimlerine yayılması sonucunda, artık şöhret olmanın ?normal ve meşru? yolları tükenmiş, bu yolda ?her türlü tanınma hali? yeterli olmaya başlamıştır. Buna göre, şöhret dünyası giderek suç ve ihlal davranışlarıyla, sansasyonel olaylarla gündeme gelmeye başlamıştır. Söz konusu çalışma, şöhret kültüründe yaşanan bu değişimi ile suç/ihlal ve şöhret kültürü arasındaki bağlantıyı incelemeyi ve günümüzde şöhret kültürüne daha önceden bakılmamış bir açıdan bakmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
After 1980s; obtaining the capital groups in the whole world by media; the commercialism and orientation to sensational news that appears, have taken a role for determination of the content of the fame culture. Accordingly, mass communication means become part of entertainment and show culture; therefore, actors ?famous people? gained much more importance. In this direction, mass communication means presented celebrity as an intended and desired feature to the community and gave a way to become popular by changing their program formats. As a result, figure of ?temporary celebrities-celetoids? have increased. However, ?normal? ways of gaining popularity have been exhausted as a result of wide range dissemination of ?desire to become popular? due to economical, social and psychological reasons and ?overall ways for popularity? become to be adequate. Accordingly, world of celebrities become to be highlighted with crime and violation behaviors, as well as sensational events. This study aims to review above stated change within celebrity culture and relation between crime/violation and celebrity culture, as well as analyze today?s celebrity culture on the basis of a point of view not considered until today.