L'arc-boutant en tant que la négation de l'effectivité du concept de la Cathédrale Gothique
Gotik katedralin kavramının edimselliğinin değillenmesi olarak uçan payanda
- Tez No: 258155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ARMANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hegel, gotik katedrali, gotik katedralin kavramına göre inceler. Hegel'in felsefesinde, kavram edimsel olma etmenini içerir. Kavramın edimselliğine göre, gotik katedralin kavramı, kendisini, gerçeklikte, gotik katedralin öğeleri olan tikel ayrımlara böler. Fakat, gotik katedralin kavramının amacı, kendi dışsallığıyla dolayımlanmış bir içsellik kurma olarak belirlendiğinden, gerçeklik alanında var olan tikel ayrımlarının tikelliklerini değilleyerek, bu dışsallıktan kendi içselliğine geri döner ve böylelikle gotik katedrali ortaya çıkarır. Bu tez, gotik katedralin kavramının bu devinimini sorgular ve bu devinimin, gotik katedralin kavramının kendisini gerçekleştirirken girdiği ayrımlardan biri olarak uçan payanda tarafından kesintiye uğratılmasını açığa serer.
Özet (Çeviri)
Hegel investigates the gothic cathedral according to the concept of the gothic cathedral. The concept contains the factor of being effective in the Hegelian philosophy. According to the actuality of the concept, the concept of the gothic cathedral divides itself into the particular differences which are the elements of the gothic cathedral, in the reality. But, since the end of the concept of the gothic cathedral is determined as constituting an interiority which is mediated with its own exteriority, it returns to its interiority from this exteriority by negating the particularities of the particular differences which exist in the reality, and thus it reveals the gothic cathedral. This thesis interrogates this movement of the concept of the gothic cathedral, and it unveils that this movement is interrupted by the flying buttress as one of the differences which are manifested in the process of the realization of the concept of the gothic cathedral.