Processus de la communication en periode de crise politique: Etude de la crise de l'attaque de Dağlıca
Politik kriz dönemlerinde iletişim süreci: Dağlıca baskını krizi incelemesi
- Tez No: 258156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
21 Ekim 2007'de, Hakkâri'nin Yüksekova mevkii Dağlıca kırsalında bulunan sınır karakoluna PKK teröristleri tarafından yapılan saldırı sonucu 12 Türk askeri şehit olmuş ve 8 Türk askeri kaçırılmıştır. Bu saldırı, dönemin 60. Türk hükümetini siyasal bir krizin içine sokmuştur. Siyasal krizin yönetilmesi sürecinde kullanılan en önemli yöntemlerden biri de kriz iletişimidir. Bu iletişim özellikle medya aracılığıyla yapılmaktadır. Söz konusu çalışma, dönemin hükümetinin kriz iletişimi çalışmalarını, seçilen gazetelerin baskın ile ilgili haber ve makalelerini içerik analizi yöntemi ile değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In 21 octobre 2007, as result of PKK attack to the Dağlıca border patrol inYüksekova plains of Hakkari, 12 of Turkish soldiers were killed and 8 were kidnapped.This attack involved the 60 th Turkish gouvernment of the periode, in a political crisis. The most important technique used in the management of political crisis is the management of crisis. This type of management is especially done through the media. This research is based on evalutaion of the gouvernment?s crisis communication, of the periode through the content analysis of both articles and news of the selected newspapers.