Üç fazlı kule reaktörlerde aşağı doğru paralel akım şartlarında akım şekilleri ve basınç düşmesi
- Tez No: 2582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
II ÖZET Bu çalışma, Saadet Kefelioğlu tarafından Gazi üniver sitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans Tezi (M.S.) olarak yapılmıştır (1987, Ankara). Bu çalışmada, literatürde“ trickle-bed”reaktörler olarak tanımlanan, aşağı doğru paralel akımlı çalışan üç fazlı kule reaktörlerde meydana gelen basınç düşmesi ince lendi. Deneyler, film akımı şartlarında gerçekleştirildi ve 5.07 mm, 6.12 mm, 8.10 mm çaplarında, plastikden yapılmış silindirik dolgu maddeleri kullanıldı. Gaz faz olarak hava, sıvı faz olarak saf su kullanıldı. Deneysel bulgular grafiğe geçirildiği zaman, gaz ve sıvı akım hızları arttıkça, kolonda meydana gelen basınç düşmesinde de artış olduğu görüldü. Ayrıca, kullanılan dolgu maddesinin boyutları (çap ve yükseklik) arttıkça, kolonda meydana gelen basınç düşmesinde azalma olduğu belirlendi. Deneysel verilere dayanılarak, bu çalışma için bir ba ğıntı çıkarıldı. Bundan başka; deneysel bulguların/“trickle- bed”reaktörlerde basınç düşmesi ile ilgili Specchia-Baldi tarafından verilen bağıntıya uygunluğu araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study was performed by Saadet Kefelioğlu, as a master thesis in Gazi University, Institute of Science and Technology, Chemical Eng. Department (1987, Ankara) In -this study, the pressure drop through a trickle- bed reactor, in which liquid and gas phases flow cocurrently downward through packed beds was examined. The experiments were performed in the film flow conditions and cylindrical, plastic packing materials with diameters 5.07 mm, 6.12 mm, 8.10 mm. were used. Gas phase was air and liquid phase was pure water. When the results of the experiments were plotted, it was seen that as the rates of gas and liquid increase, the pressure drop in the column also increases. In addition to this, it is indicated that as the dimensions of packing.materials (diameter and height) increase, the pressure drop in the column decreases. A correlation has been proposed for the experimental findings of this study. Also, experimental findings have been tested for their, accordance with the correlation proposed by Specchia-Baldi referring to the pressure drop through the trickle-bed reactors,