Rus Ortodoksisi ve Rus devlet yapılanması 10. - 12. yüzyıllar
Russian Orthodoxy and Russian state structuring 10. - 12. centuries
  1. Tez No: 258292
  2. Yazar: AHMET ULUSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Amacımız Hıristiyanlaşmasının öncesinden Moğol dönemine kadar eski Rusları araştırmaktır. Başlıca sorunlarımız ise Rusların Hıristiyanlaşması ve bunun Kiev Rus devlet yapılanmasına etkileridir. Ayrıca Bizans teolojisi ve siyasi geleneğinin de Kiev Rusya'sına etkilerini araştıracağız. Kiev Rusya'sı oldukça kırılgan ve dağınıktı, sosyal katmanlar belirgin değildi ve Kiev'de ki Ortodoks Kilisesi Konstantinopol Patriarkı tarafından yönetiliyordu. Yani Kiev Rusya'sı merkeziyetten yoksundu. Bununla birlikte Hıristiyanlık devleti ve toplumu dönüştürdü. Dolayısıyla biz Rusya'da veraset sistemini, merkezileşmeyi, knez ve kilise ilişkilerini özellikle Slav kavimleri arasındaki olan savaşları ve ittifakları anlamaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Our aim is to investigate old Russia from the pre- Christian to Mongolic era. Our main problems are christianisation of Russians and their influences of Kiev Rus? states establishment. Also we research affections Byzantine teology and political tradition on the Kiev Rus? state. Kiev Rus? state structure was so fragile and scattered, social stratums weren?t clear and Orthodox Church in Kiev administrated by Constantinopol Patriarch, that is Kiev Rus? deprived of centralization. But Christianity transformed the state and the people. So we will try to understand inheritance system and centralization in Russia, relationships between the knyaz and church, and wars and alliances especially amongs the Slavic tribes.