Teknoloji çağında biçim-bellek-simge ilişkisi
Format-memory-symbol relationship in the technological age
- Tez No: 258338
- Danışmanlar: DOÇ. MÜMTAZ DEMİRKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnsan hayatına her geçen gün büyük bir hızla giren ve gündelik yaşantıyı etkisi altına alan teknolojik gelişmeler, her alanda olduğu gibi sanat alanında da etkisini göstermektedir.Toplumsal ilerlemenin kaydedilebilmesi için, yenilik fikri oldukça önemli bir koşuldur. Ancak, yeniliklerin ardından toplumsal ve politik yapıda meydana gelen bunalımlar, o toplumun sanatını da etkileyerek farklı anlayışla üretilen yapıtların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.Üretimde, insan emeğinin yerini makinenin aldığı Endüstri Çağı, insan ile doğa arasına giren yeni bir dünyadır. Bu yeni dünya düzeni içinde yer alan insan, zamanla kendini yaşadığı çevrede yalnız ve yabancı hissetmektedir.Bugün, var olan sanat anlayışlarına bakıldığında birbirlerinden farklı oldukları görülmektedir. Ancak, tüm farklılıklara rağmen ortak bir özellik taşımaktadırlar. Bu özellik; gündelik yaşantıyı etkisi altına alacak kadar hız kazanan teknolojik gelişmelere ve bu gelişmelerin getirdiği mekanik sisteme karşı, özgür ve yaratıcı bir birey olarak insanı savunmalarıdır.Bu çalışmanın birinci bölümünde insan, yaşam ve sanat bağlamı; ikinci bölümde, değişen dünya koşullarına göre sanatsal yaşam örnekleri ve teknoloji bağı; üçüncü bölümde ise, ilk iki bölümle bağlantılı uygulamalar üzerinde durulmuştur.Anahtar KelimelerTeknoloji, Biçim, Bellek, Simge.
Özet (Çeviri)
The technological developments, which enters the life of human beings at a fast pace and influencing the daily life, shows its effects in the art area as well as the other areas.In a society, in order to progress, the innovation idea is a considerably important condition. However the depressions ocurred in the social and politic structure after the innovations also influence the art of that society, and provides the occurence of the structures produced with different comprehension.The Industrial Age, in which the machines supersede the man effort in production, is a new world enters between the human and the nature. The human inside this new world order feels alone and foreigner to his surrounding by the time.Today when we look at the current art comprehensions, it is seen that they are different from each other. However they bear a common property despite all differences between them. This property is that they defend the human as a free and creative individual against the technological developments that accelerated as much as influencing the daily life and the mechanical system arisen from these developments.In the first chapter of this study, the human, life and art context; in the second. chapter, the examples of artistic life according to the conditions of the changing world and the technological relationship; and in the third chapter, the applications related with the first and second chapters are emphasized.Key WordsTechnology, Format, Memory, Symbol.