Acoustic labyrinth: Validation of a game based heart auscultation educational tool
Akustik labirent: Kalp oskültasyonu eğitimine yönelik oyun-temelli bir aracın geçerlilik çalışması
- Tez No: 552000
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Science and Technology, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tıp eğitiminin temel taşlarından olan oskültasyon eğitimi, hekimlere hastalarının sesleri ile tedavide ilerleme imkânı verdiği için gelişen teknolojiye rağmen paha biçilmez bir beceri olarak önemini korumaktadır. Oskültasyon eğitimi, yenilikçi bir müfredatın yeni bir öğretim biçimi ile sunulmasına, patolojinin saptanması ve tanımlanmasına ayrılan zaman kadar oskültasyon becerisinin geliştirilmesi ve bu becerinin pratiği için zaman ayrılmasına, klinik eğitimde kalp seslerinin tıbbi öykü ile birlikte, hem didaktik formatta, hem de vaka temelli olarak saptanması ve değerlendirmesine duyulan kendine özgü ihtiyaçları karşılamada yaşanan yetersizlikler gibi nedenlerle bekleneni karşılayamamakta ve bu durum, tıp öğrencileri ve stajyer doktorların oskültasyon (stetoskop ile muayene / dinleme) becerilerini zayıflatmaktadır. Söz konusu yetersizlikler; (1) oskültasyon öğretimi üzerinde yeterince durulmaması başta olmak üzere, (2) öğretim yöntemlerinin son elli yılda çok az değişmiş olması, (3) mevcut yöntemlerin etkisiz olması ve bununla ilgili bilgi eksikliğinin bulunması, (4) tıp eğitim ve uzmanların, kullanıcıları uzman seviyesine getirememesi, (5) oskültasyon öğretiminin bir beceri olmayıp, etkili bir şekilde geliştirilmesi gereken ve yüksek uzmanlık gerektiren bir alan olduğunu hususunun kavranamaması, (6) tıp fakültelerinin işitsel becerileri öğretmek için modern protokoller kullanmaması ve (7) oskültasyon becerilerini ile ilgili sonuçların nadiren ölçülmesi şeklinde özetlenebilir. Oskültasyon eğitiminin, tıp eğitimi için olan önemi ve belirtilen bu yetersizliklerden dolayı yeniden gözden geçirilmesine ve yeni çağın öğretim stratejileri ve araçları ile desteklenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Halihazırda mevcut oskültasyon öğretim yöntemlerinden hiçbiri diğerinden değildir ve en etkili öğretim öğretme öğretimi henüz tanımlanmamıştır. Son on beş yıldan bu yana tıp eğitimi, artan multimedya ve arttırılmış gerçeklik tabanlı aktif öğrenme uygulamaları ile kabuk değiştirme eğilimi sergilemektedir. Eğitimde kullanılan etkili öğrenme yöntemlerden biri, oyun tabanlı öğrenmedir. Öğrenilecek malzemenin oyunlaştırılması ile oluşturulan ciddi eğitim oyunları; odaklanma, kişisel motivasyon sağlama ve sorun çözme becerilerini geliştirmesi nedeniyle takdir edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, stetoskop kullanıcılarının doğru tanı koyma oranını tespit etmek ve oskültasyon becerisi geliştirmeye yönelik prototipi tamamlanmış oyun tabanlı eğitsel bir araç geliştirmek ve bu aracın teknik ve pedagojik geçerliğini ortaya koymaktır. Çalışmada“Tasarım ve Geliştirme Araştırması”nın adımları takip edilmiştir. Araştırmayı motive eden oskültasyon öğretimine ilişkin sorunlu mevcut durum, literatür ve Fransa ve Türkiye'deki tıp uzmanları tarafından teyid edildikten sonra mevcut oskültasyon öğretme araçları ve sundukları çözümler analiz edilmiş; pedagojik öğretilere ve oyun tasarımı çerçevelerine dayanarak yeni bir öğrenme yöntemi sunan oyun-temelli eğitsel bir araç tasarlanmıştır. Oyun-temelli araç, önce Fransa'da, sonra Çin'de ve son olarak Türkiye'de hem genel hem de hedef grupların değerlendirmesine sunulmuştur. Değerlendirme çalışmalarının ardından, ağırlıklı olarak oskültasyon eğitimi almış tıp öğrencileriyle birlikte Acıbadem Tıp Fakültesi'nde oyun-tabanlı aracın validasyon çalışması yapılmıştır. Araştırma amacı doğrultusunda, stetoskop kullanıcılarının doğru teşhis oranları belirlenmiş ve her katılımcının ilerleme kaydetmiş olması ve araç kullanımı öncesinde en az teşhis edilebilen bir kalp sesinin eğitsel aracın kullanımından sonra en çok teşhis edilebilen kalp sesi olması bulgularına dayanarak araç valide edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite improving technology, auscultation, (listening and examining with stethoscope) one of the cornerstones of medical education, maintains its importance as a valuable skill, as it allows physicians to progress their treatment with their patients' voices. In the last twenty years, studies in many countries demonstrate that medical students, trainees, even interns who continue their academic education can only identify less than forty percent irregular sounds coming from the heart. Since instructors with relevant technical skills are rare in medical education, the use of stethoscope is not effective, the ability to define irregular heart sounds is difficult to gain and thus auscultation skills cannot be gained. However, physicians agree that auscultation remains as an important skill even in the face of developing technology. Irregular heartbeats and murmurs are only recognized by cardiologists, who constitute five percent of physicians. As a result of this lack of skill; the innocent heart sound cannot be distinguished; seventy percent of patients with normal auscultation findings are referred to expensive research procedures, and patients or abnormal cardiac signs cannot be diagnosed for many years until the disease becomes unbeatable. The deficiencies of meeting the specific needs of auscultation training, weakens the auscultation skills of medical students and interns. Such deficiencies can be summed up as: (1) Not paying sufficient attention to the auscultation teaching, (2) Not changing teaching methods in last 50 years, (3) The ineffectiveness of the existing teaching methods, and the lack of information related to it, (4) The inability of medical trainers to train users of stethoscope, (5) Lack of understanding the fact that auscultation teaching is not a skill but needs to be developed effectively, (6) Not using modern protocols to teach auditory skills by Medical schools and (7) Not measuring auscultation skills often. Therefore, there is a need to revise auscultation training both for its importance for medical education and for the above-mentioned deficiencies. Currently, none of the methods of teaching auscultation is superior to the other and the most effective method teaching auscultation is not yet defined. Over the last fifteen years, medical education has shown a tendency to change shells with increased multimedia and increased reality-based active learning practices. One of the effective learning methods used in education is game-based learning. Created by the gamification of the material to be learned, serious games are appreciated for improving focus, personal motivation and problem-solving skills. The aim of this study was to develop and validate a game-based educational tool to improve the auscultation skill and to determine the correct diagnostic rate of stethoscope users. The steps of the“Design and Development Research”was followed during the study. After confirmation studies of the problematic current situation, which motivated the research on auscultation teaching by literature and medical experts in France and Turkey and examination of currently available auscultation teaching tools and the solutions they present, a new method of learning auscultation through a game-based tool has been designed based on pedagogic teachings and game design framework. Game-based tool was presented to both general and target groups for evaluation studies first in France, then in China and finally in Turkey. After evaluation studies, validation study of the game-based tool was made at Acıbadem Medical Faculty with medical students who predominately had their auscultation training recently. In accordance with the aim of the study; correct identification rate of stethoscope users was determined and the tool was validated based on the facts that each participant had made a progress as well as the most incorrectly identified heart sound was the most correctly identified heart sound after using the tool.