Basılı ve elektronik grafik tasarım dergilerinin görsel kimlik açısından karşılaştırılması ve bir elektronik tasarım dergisi önerisi
Comparison of printed and electronic graphic design magazines in view of visual identity and an electronic design magazine proposal
  1. Tez No: 258359
  2. Yazar: ÖZDEN PEKTAŞ TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Journalism, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bilgisayar teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte değişen yayımcılık kavramı, bilginin işlenmesinde, depolanmasında veya dağıtımında elektronik ortam araçlarının aktif olarak kullanıldığı elektronik yayımcılık halini almıştır. Çok çeşitli biçimlerde yapılan e-yayımcılık türlerinden elektronik dergiler ise, yüksek görsellik ve etkileşim içeren yapılarıyla okurlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir yayın biçimidir. Birçok örneğinde olduğu gibi e-dergiler, basılı haldeki dergilerin elektronik ortama aktarılması gibi algılansa da, İnternet bağlantıları, video görüntü, hareketli görüntü (canlandırma), ses gibi çoklu ortam özellikleri ile farklı bir tasarım yapısına sahip olmalıdır. Etkili ve işlevsel bir e-dergi, bu özelliklerin doğru biçimde ve yerinde kullanımıyla mümkündür. Yapılan bu araştırma ve uygulama çalışmasıyla; e-dergilerin tasarım alanındaki önemi vurgulanmış, ülkemizdeki görsel iletişim ve grafik tasarım içerikli e-yayınlara kaynak olması amacıyla hazırlanmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde yayımcılık kavramı, tarihçesi, dergi tasarımının gelişimi, dünyada ve Türkiye'deki basılı dergi yayımcılığına ait örneklere yer verilmektedir. Ayrıca yayımlandıkları ülkelerin farklı tasarım anlayışlarını yansıtan, günümüzde yayımlanması devam eden grafik tasarım dergilerinden örnekler incelenmektedir.Kitle iletişiminde önemli bir ortam haline gelen ve zaman içerisinde hızla gelişen elektronik yayımcılık kavramı, çalışmanın araştırma temelini oluşturmaktadır. İnsanoğlunun bilgiye daha hızlı ve etkili biçimde ulaşabilme ihtiyacı çerçevesinde gelişen e-yayınların olumlu ve olumsuz yönlerinin karşılaştırılması, e-yayımcılığın dünyada ve Türkiye'deki gelişimi, elektronik yayın türleri ikinci bölümde anlatılmaktadır.Elektronik yayın türlerinden e-dergiler, yazın, bilim, moda, sanat, tasarım, teknoloji, magazin, alışveriş gibi farklı içeriklerde, aylık/yıllık olarak yayımlanabilmektedir. E-dergiler çok temel biçimde içeriklerine ve üretiminde kullanılan teknolojilere göre sınıflandırılmaktadır. Üçüncü bölümde; içeriklerine göre farklı alanlarda yayımlanan e-dergilerden örneklere yer verilmektedir. PDF, Flash, HTML teknolojilerinin, e-dergi üretimindeki etkisi sorgulanmak ayrıca birbirinden farklı birçok özelliğe sahip bu teknolojiler ile üretilen, grafik tasarım içerikli dünyadan ve Türkiye'den çok sayıdaive-dergi ayrıntılı olarak incelenmektedir.Dördüncü bölümde ise önceki bölümlerde incelenen basılı ve elektronik grafik tasarım dergileri, biçim, sayfa tasarımı, tipografi, renk, durağan ve hareketli görüntü kullanımı, ses, etkileşim gibi görsel kimlikleri açısından karşılaştırılmaktadır.Beşinci ve son bölümde uygulama çalışması olan, ?graf? görsel iletişim ve tasarım e-dergisine yer verilmektedir. Derginin içeriğini; tasarım alanındaki yarışma, etkinlik haberleri, röportajlar, tasarımcı çalışmalarından seçkiler, kitap, dergi, dvd gibi yayın tanıtımları oluşturmaktadır. Flash teknolojisinde tasarlanan e-dergi, kolay kullanılabilir, rahat okunabilir, estetik, işlevsel ve elektronik ortama ait tüm özellikleri içerisinde barındıran bir tasarım önerisi olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The changing concept of publication in the light of advancing computer technologies, has transformed into electronic publication where electronic media tools are being actively used in the areas of processing, storing and distributing information. Electronic magazines as one of many e-publication forms, is an extensively preferred form by readers due to its high visual content and interactivity. Although considered as transferring of printed magazines to electronic media, they should have a different design structure by housing multimedia features such as internet links, video clips, animations and sounds. An effective and functional e-magazine is possible through correct and proper use of these featrures. This research and application has been prepared in order to make a contribution to electronic publication, specifically to e-magazine design.First section of this study gives place to concept of publication, history, progress of magazine design, examples of printed magazines in the world and Turkey. In addition, examples of graphic design magazines, that reflect different design concepts of countries that they are published and continue to be published today, are examined.Becoming an important media for mass communication and rapidly progressing, the concept of electronic publication constitutes the basis of this research. E-publications, developing by humankind?s needs of reaching information faster and more effective, comparison of their positive and negative sides, progress of e-publications in the world and Turkey and types of electronic publications are explained in second section.E-magazines, a type of electronic publications, are being published monthly/annually with a great variety of contents such as literature, science, fashion, art, design, technology or shopping. E-magazines are basically classified according to their contents and technologies used to produce them. In third section, examples of e-magazines are placed published in different fields according to their contents. Effect of PDF, Flash and HTML technologies on production of e-magazines is questioned. A great number of e-magazines from world and Turkey with graphic design content are examined in detail which are produced with these technologies having distinctivevifeatures from each other. Whereas in fourth section, printed and electronic graphic design magazines examined in previous sections, are compared in means of their visual identities such as form, page design, typography, color, still and motion image use, sound and interactivity.In fifth and last sections, visual communication and design e magazine ?graf? is placed as the application study. The content of magazine consists of contests and activity news in design field, interviews, selections from designer works, promotions of publications like books, magazines and DVD?s. E magazine, designed by Flash technology, easy to use, comfortable to read, esthetic, functional and accomodating all features of electronic media, is presented as a design proposal.