Cazim Efendi- Raif Dede nüshasındaki Nayi Osman Dede ayinlerinin Konservatuvar ve Saadettin Heper nüshaları ile karşılaştırılması
The comparison of Nayi Osman Dede's mevlevi ayins which take part in Cazim Efendi- Raif Dede edition with conservatory and Saadettin Heper editions
  1. Tez No: 258366
  2. Yazar: EMRE SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET EMİN GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmada, Musiki geleneğimizin en büyük formu olan Mevlevi Ayinleri içerisinde çok seçkin bir yere sahip olan, Kutbü'n-nayi Osman Dede'nin Rast, Uşşak, Çargah ve Hicaz Mevlevi Ayinleri, bilinen en eski nüsha olan Mustafa Cazim-el Mevlevi- Raif Dede nüshasından, Arel- Ezgi- Uzdilek notasyonu ve Latin harflerine çevrilerek incelenmiş; bilinen diğer iki önemli nüsha olan Konservatuvar ve Saadettin Heper nüshaları ile melodi ve sözleri yönlerinden karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçları sayısal olarak ifade edilmiş ve tablo haline getirilmiştir.Yapılan çalışmada nüshalar arasındaki nota farklılılarının güfte farklılıklarına oranla daha fazla olduğu, gerek Konservatuvar gerekse Saadettin Heper nüshasında tespit edilen nota farklılıklarının oranca birbirilerine çok yakın oldukları, güfte bakımından incelendiklerinde ise Saadettin Heper nüshasının Konservatuvar nüshasına nazaran Cazim-el Mevlevi- Raif Dede nüshasına daha yakın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Kutbü?n- nayi Osman Dede?s Rast, Uşşak, Çargâh and Hicaz Mevlevi Ayins (one of the largest forms in our music tradition) are examined on the Mustafa Cazim-el Mevlevi- Raif Dede manuscript (the oldest manuscript known) by means of transcribing to the Arel- Ezgi- Uzdilek notation and Latin alphabet and compared by score and lyrics with the other two well known and important editions of Conservatory and Saadettin Heper.The results of the comparisons are expressed numerically and presented by tables.Analysis of the thesis shows that the notation differences between editions are noticeable than the lyrics differences. It?s also found that the notation differences of both Conservatory and Heper editions are comparable by their ratios and Heper edition is more similar with Mustafa Cazim-el Mevlevi- Raif Dede manuscript than Conservatory edition by lyrics.