Karınca kolonisi yaklaşımıyla karayolu üstyapı rutin bakım çalışmalarının planlanması
Planning of highway routine pavement maintenance work using ant colony approaches
  1. Tez No: 258553
  2. Yazar: SERCAN SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Artan teknolojik gelişmelerle beraber, ortaya çıkan karayolu ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilen üstyapıların da artması, daha fazla kaynağın üstyapı bakım ve iyileştirme işlerine yönlendirilmesini gerekli kılmıştır. Böylelikle üstyapı yönetimi kavramı ortaya çıkmıştır. Proje düzeyindeki incelemeler daha önceleri yeterli görülmesine rağmen sonraları ortaya çıkan kaynak dağılımı ve aktarımı problemleri neticesinde detaylı planlamaların yapılabilmesi amacıyla ağ düzeyinde değerlendirmelere gereksinim duyulmuştur. Bu nedenle üstyapı yönetim sistemi tüm üstyapıların birlikte kontrolü için zorunlu hale gelmiştir.Karayolları Genel Müdürlüğü ile Yerel Yönetimlerin, yolların bakım ve rehabilitasyonuna ayırabilecekleri bütçeler daima kısıtlı olmuştur. Ülkemizde, yavaş yavaş kullanım alanı bulmaya başlayan ÜYS'nin, ilgili örgütlerimiz tarafından da kullanılması ile bazı sorunlar nispeten azalacağı düşünülebilir.Üstyapı yönetim sistemi ve karınca kolonisi optimizasyon yöntemlerinin birlikte kullanıldığı bu çalışmada karınca kolonisi optimizasyon tekniği olarak yöntemler kısmında kullanılmıştır. Çalışmada Karınca kolonisi algoritma yöntemi ile bir optimizasyon modeli geliştirilmiş ve bir bilgisayar programı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing technological developments, but to meet the emerging need for highway construction to an increase of the pavement, the pavement more resources to maintenance and improvement work was required to be directed. Thus emerged the concept of management pavement. Project-level analysis to see despite previously adequate resource allocation and transfer later emerging problems can be made as a result of detailed planning in order to evaluate the network level is needed. Therefore, all the pavement of the pavement management system has become mandatory for the control.Budgets of General Directorate of Highways and Local Government for road maintenance and rehabilitation have always been limited. In our country, slowly began to find space available PMS's, for use by our respective organizations, and certain problems would be relatively low.Pavement management system and ant colony optimization methods is used together in this study, the ant colony optimization technique has been used in the methods section.