İstanbul Kadıköy-Kartal (KM 3+500 ile KM 8+000) metro çalışmasının jeoteknik özelliklerinin incelenmesi
Geotechnical investigation of Istanbul Kadıköy- Kartal (KM 3+500 ile KM 8+000) metro tunnel
  1. Tez No: 258554
  2. Yazar: SEVİNÇ SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kadıköy - Kartal Raylı Toplu Taşıma Sistemi çalışması kapsamında, KM 3+500 ile KM 8+000 arasında yeralan kesimin jeoteknik mühendisliği çalışmalarını özetleyen bir çalışmadır. Çalışma alanındaki tünel ve tünel yapıları taşımaları için jeoteknik parametre değerlerini sağlanmıştır.Çalışma alanı kapsamında incelenen kesiminde Ünalan, Göztepe ve Yenisahra istasyonları olmak üzere üç adet istasyon yer almaktadır. Jeoteknik tasarım parametrelerini çalışma alanındaki sondajlara ait tüm bulgular, arazi ve laboratuvar deney sonuçları, formasyon bazında bölgelendirilerek Jeoteknik değerlendirme tablolarında yer verilmiştir.Genelde Ordovisiyen-Karbonifer zaman aralığı içerisinde gelişmiş bir pasif kıta kenarı çökelleri ile gelişen okyanusun kapanma evresinde depolanmış filiş istifini kapsar. Kartal formasyonu, jeolojik geçmişinde uğradığı tektonizma sonucu birden fazla çatlak sistemi ile sıklıkla karşılaşılabilecek fay ve parçalı ezilme zonları içermektedir.Formasyonlar düşük dayanım özelliklerinin yanı sıra incelenen aralıkta derin dolgu ve alüvyon tabakalarının yer aldığı ve yer altı suyu, tünel kazısının EPB-TBM yöntemi ile yapılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The work is that summery of geotechtical engineering applied between KM 3+500 and KM 8+000 area that as part of Kadıkoy-Kartal metro. Geotechnical parameter values were provided for tunnel and tunnel structures where working area.So that there are three stations that are named Ünalan, Yenisahra and Göztepe in the working area. Related to drilling findings, in situ and laboratary practise results brought out geotechnical table examination in formation term.Generally in that area, storage open insurance sandstone and shale when progress term of carbonifer- ordovision that has accured at the phase of close of ocean with developing passive mainland sediment. Kartal formation involve more than one crack , frequently fault and crash range result of tectonic activite at the geologic past.Because of properties of weak resistance of formations together with dept fill and silt bed place of ground water, is think fit drilling tunnel making within EPB-TBM method.