Batı Akdeniz bölgesi kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinde artım ve büyüme
Increment and growth in brutian pine (Pinus brutia Ten.) stands of West Mediterranean region
- Tez No: 258556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR CARUS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada, Batı Akdeniz Bölgesi kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinde artım ve büyüme ilişkileri, tek ağaç ve meşcere düzeyinde meşcere yaşı, bonitet sınıfı ve sıklık derecesine göre incelenmiştir. Çünkü, ormancılıkta amaç birim alanda en yüksek miktar ve kalitede odun ham maddesinin üretilmesidir. Bu yüzden kızılçam meşcelerinde optimal meşcere kuruluşları bilinmeli ve meşcereler bu kuruluşa götürülmelidir.Aynı yaşlı, doğal ve saf kızılçam meşcerelerinde artım ve büyümenin simülasyonu için bir model geliştirilmiştir. Model, 10 yıllık periyotlar için periyot başı ve sonunda meşcere hacmi, ağaç sayısının çap basamaklarına dağılımı, hacım artımı, ortalama boy, göğüs yüzeyi ve ayrılan meşcereyi vermektedir.Daha sonra değişik meşcere yaşı (20-140) ve bonitet sınıfları (I-V) için, normal meşcere kuruluşu ve birim alanda en yüksek hacım artımını veren bir optimal sıklık derecesi belirlenmiştir. Ayrıca, çalışmada yöresel olarak bir çift girişli ağaç hacım tablosu, bonitet tablosu ve çift kabuk kalınlığı tablosu da hazırlanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the relations of increment and growth of Brutian pine (Pinus brutia Ten.) for single tree and stand according to stand age, site quality and stand density degree were investigated in the West Mediterranean region of Turkey. The aim in forestry is the production of wood raw material in maximum quality and quantity per hectare. For this reason, optimal structure of Brutian pine stands must be known and stand structures must be transformed to optimal structure.A model has been developed to simulate the increment and growth of even-aged, natural and pure Brutian pine stands. During one period (10 years), this model gives stand volume, diameter classes distribution of number of trees in stand, volume increment, mean height, stand basal area and removed stand in the beginning and end of the period.Then later, normal stand structure and optimal stand density which can maximize the stand volume increment have been found for stand age (20-140) and site quality classes (I-V). In addition to the study, local double entry a volume table, site quality tables and a double bark thickness table have been made.