Batı Akdeniz bölgesinde agroforestry (tarımsal ormancılık) uygulamalarında kullanılabilecek uygun türler
On Agroforestry practices will be able to suitable specieies in the West Mediterranean region
- Tez No: 128320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
m ÖZET Bu çalışmada Batı Akdeniz Bölgesi 'nde Agroforestry (tarımsal ormancılık) uygulamaları gözlemlenmiş ve uygulanan agroforestry üretim tekniklerine uygun bitki türleri (ağaç, ağaççık, çalı, ve yem bitkileri) saptanmıştır. İsparta Burdur ve Antalya illerini kapsayan çalışma alanında, ilgili alanlar gözlemlenmiş ve agroforestry üretim sistemlerine uygun bitki türlerinin özellikleri ve kullanım alanları belirlenmiştir. Bitki türlerinin ekolojik istekleri, biyolojik özellikleri, birbirlerine uyumu, faydalanma şekilleri gördükleri fonksiyonlar, üretim ve yetiştirme şekilleri, dikim bakım özellikleri ve agroforestry uygulamalarında kullanımları araştırılmıştır. Araştırma teorik çalışmalar ve arazi uygulamaları olmak üzere iki boyutta incelenmiştir. Çalışma, agroforestry alanındaki konuların ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan orijinal araştırma ve yayınlarının incelenmesiyle başlamıştır. Araştırmanın arazi çalışmaları bölümünde, gözlem, karşılıklı görüşme ile Tam ve Tasarım (T&T) metotları kullanılmıştır. Çalışmada Batı Akdeniz Bölgesi'nde kullanılan agroforestry üretim sistemleri tespit edilerek, bu üretim sistemleri içinde kullanılan bitki türleri açıklanmıştır. Çalışmanın sonucunda, bölge ve yöre koşullarına uygun agroforestry üretim sistemlerinde kullanılabilecek bitki türlerinden bazıları şunlardır; Kavak, (Populus usbekistanica Kom. subsp. usbekistanica ev.“Afghanica”L.), söğüt (Salix alba L.), yalancı akasya (Robinia pseudoacacia L.), servi (Cupressus sempervirens L.), ceviz (Juglans regia L), kestane (Castanea sativa Mili.), kızılcam (Pinus brutia Ten.), adi fiğ (Vida sativa L.), yonca (Medigoca sativa L.), korunga (Onobrychis sativa Lam.), Lavanta (L.angustifolia Mili. Gard.), kekik (Q. heracleoticum L.), defne (Laurus nobilis L.), biberiye {Rosmarinus officinalis L.), kapari (Capparis ovata Desf). ANAHTAR KELİMELERt Batı Akdeniz Bölgesi, Agroforestry, Bitki Türleri
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, agroforestty practices were observed and applicated agroforestry production technique for suitable plant species (tree, shrub, brush and fodder crops) were fixed in The West Meditteranean Region. The study area that contains İsparta, Burdur and Antalya were observed and suitable plant species for agroforestry production systems were investigated. Ecological needs, biological characteristics, adaptation to each others, usage features, functions, production and growing methods, planting and maintenance specials, usage in agroforestry applications of plant species were searched. This study has been researched in two parts as theorical studies and field applications. Theorical part contains review of methods and national and international research and publications over the subjects of agroforestry. On the other hand, In field research part, observation, dialogue and Diagnosis Design“(D&D) methods have been used. In this work, by establishing the used agroforestry productive systems in West Mediterranean Region, the plant species used in this system are classified. According to the results, some species of plant suitable for this region, usable in agroforestry productive system are: Populus usbekistanica Kom. subsp. usbekistanica cv. ”Afghanica"L.), Salix alba L.,Robima pseudoacacia L., Cupressus sempervirens L., Juglans regia L., Castanea saliva L., Pinus buritia Ten., Vicia sativa L., Medicago sativa L., Onobrychis sativa Lam., Lavandula angustifolia Mill. Gard, L., (Q. heracleoticum L.), Laurus nobilis L., Rosmarinus officinalis L., Capparis ovata Desf. KEY WORDS: West Mediterranean Region, Agroforestry, Plant Species