Mardin ili gümüş işlemeciliği ve yörede yapılan ürünlerin bazı özellikleri
Silver working and some properties of silver items produced in Mardin
  1. Tez No: 258589
  2. Yazar: İLKNUR ERTUĞRUL KAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmada Mardin ili gümüş işlemeciliğinde kullanılan telkari tekniği ile üretilen giyim ve ev aksesuarları ürünler, Mardin Müzesi'nde bulunan gümüş ürünler, gümüş ürünlerin yapım tekniklerin geçmişteki ve günümüzdeki durumu araştırılmıştır. Gümüş işlemeciliğinde kullanılan araçlar, Mardin'de yapılan telkari tekniğinin yapım aşamaları, üretilen ürünlerin özellikleri, gümüş işlemeciliği yapan ustaların özellikleri belirlenmiştir.Araştırmada telkari tekniği ile yapılan giyim ve ev aksesuarları ile müzede bulunan gümüş ürünler incelenmiş, fotoğraflanmış ve özellikleri hazırlanan bilgi formlarında sunulmuştur.Gümüş işlemeciliği yapan ustalara görüşme formu uygulanmış elde edilen bilgiler değerlendirilmiş ve ustaların demografik özellikleri, gümüş işlemeciliği, çalışma ortamı, gümüş ürünler ticareti ve sağlık sorunlarına ilişkin veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, clothing and home accessories produced in Mardin Province using the filigree technique applied in silver working, silver ornaments from the Museum of Mardin and the silver production techniques of today and past have been examined. In addition, the tools used in silver embroidery, the stages of filigree technique applied in Mardin Province, the characteristics of the ornaments produced and the characteristics of the silver masters have also been set out.Within the scope of the foregoing study, clothing and home accessories produced using the filigree technique and the silver ornaments from the aforementioned museum have been examined, photographed and their characteristics have been presented in the prepared information forms.Interview forms have been applied to the silver masters, the gathered data have been evaluated and finally information concerning the demographical characteristics of the masters, silver embroidery, the working atmosphere, silver ornament trade and health problems have been acquired.