Trakya'da bazı üzüm işleme ve şarapçılık tesislerinde mekanizasyon uygulamaları
Mechanization in appliance some grape processing wine industry in the Trakya
- Tez No: 258671
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı; bağcılık yapılan alan ve üretim miktarı açısından yurdumuzda ilk sıralarda yer alan Trakya Bölgesi, Tekirdağ ili Şarköy ilçesinde faaliyet gösteren üzüm işleme tesislerinin yapısını ve mekanizasyon durumunu ortaya koymaktır.Bundan dolayı üreticilerle anket çalışması yapılarak, bağ alanlarının parsel büyüklüğü, arazi mülkiyeti, toprak işleme, hasat, üretilen üzüm çeşidi, üretim aşamalarında yer alan alet ve makineler, yıllık üretim kapasiteleri v.b. ile ilgili veriler toplanarak, Trakya'da bağcılıkta mekanizasyonun durumu ve sorunları ortaya konularak, bu sorunlara yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.Yapılan çalışmanın sonucuna göre, ülkemizde birçok şarap işletmesinin teknolojik aletlerden yararlanılmadığı saptanmıştır. Ayrıca belirli büyüklüğe sahip olmayan işletmeler pazarlama ağını kuramamaktadırlar. Kaliteli şarap üretimi için modern teknolojinin uygulanması sağlanmalıdır Bundan dolayı şarap teknolojisine yönelmemiz ve şaraphanelerimizi modern teknolojiyi kullanır duruma getirmemiz gerekmektedir. Bunun yanı sıra şarapçılıkta kooperatifleşme, insan kaynağı sıkıntısı, işletme yan girdilerinin maliyeti üreticilerin belli başlı sorunları haline gelmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, the field of viticulture and the production quantity in the first place our country in terms of the Thrace region, operating in the town of Tekirdag province Şarköy the structure of grape processing plant and machinery is to reveal the status.So do the survey with manufacturers, vineyard area of the parcel size, land ownership, cultivation, harvest, grapes are produced, the production stages of the tools and machines, etc. The annual production capacity related data are being collected, in Thrace, the status and problems of vineyard mechanization can be put forward, for solutions to these problems have been brought.According to the results of studies conducted in our country are not many wine businesses take advantage of the technological tools were found. In addition, businesses that do not have a specific size can not establish a marketing network. The implementation of modern technologies for the production of quality wine must be ensured, and therefore we turned to wine technology winery uses modern technology of our need to bring. This is in addition to wine cooperatives, human resource shortage, business input cost side of the producers have become major issues.