Selim yöresinde yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical investigation on macrofungi grown in Selim province
- Tez No: 258670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, 2007?2008 yıllarında Selim (Kars) ilçe sınırları içerisinde toplanan makrofunguslar üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları esnasında toplanan örneklerin doğal habitatlarında renkli resimleri çekilerek gerekli morfolojik ve ekolojik özellikleri ile yöre halkının makrofunguslar hakkındaki bilgileri kaydedilmiştir. Araziden laboratuara taşınan mantar örneklerine gerekli mikolojk teknikler uygulanarak spor baskıları ve mikroskobik özellikleri elde edilmiştir. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Myxomycetes, Pezizomycetes ve Agaricomycetessınıflarına ait 10 ordo ve 25 familya içinde dağılım gösteren toplam 70 makrofungus taksonu olduğu tespit edilmiştir. Bunların 38'i yenen, 25'i yenmeyen, 6 tanesi ise zehirli özellikte ve Sarcodon glaucopus türünün ise yenilebilirlik özelliği bilinmemektedir.Diğer yandan bu çalışma sonucunda Amanita velosa (Peck) Lloyd (Amanitaceae) ve Volvariella caesiotincta P.D. Orton (Pluteaceae) türü ilk kez belirlenerek ülkemiz makrofunguslarına yeni kayıt olarak ilave edilmiştir. Ayrıca belirlenen taksonların tümü araştırma yöresi için yeni kayıttır.Teşhisleri yapılan makrofungus taksonlarının deskripsiyonları, fruktifikasyon ve spor fotoğrafları, yayılışları ve yenilebilirlik durumları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi collected from Selim (KARS) province between 2007 and 2008. The colour photographs of macrofungi in natural habitats were taken during field investigation. The morphological and ecological features and ethnofungal informations on macrogungi provided from local people were recorded. The macrofungi were taken to laboratory. Spore prints and microscopic features were determined according to mycological techniques. According to the field and laboratory investigations and identifications, the macrofungi were classified as 70 taxa belonging to 25 families and 10 ordos in Myxomycetes, Pezizomycetes ve Agaricomycetes classis. The 38 of 70 taxa are determined as edible, 25 of 70 are inedible, 6 of 70 are posionous and the edibiliyt features of Sarcodon glaucopus is unknown.In addition, Amanita velosa (Peck) Lloyd (Amanitaceae) and Volvariella caesiotincta P.D. Orton (Pluteaceae) species are determined as new records for Turkish macrofungi and the 70 taxa determined are new record forthe area investigated.The descriptions, fructification and spore photographs, distributions and edibility features of the macrofungi identified were given.