Büyükçekmece gölü ve yakın çevresinin ekolojik planlamaya yönelik peyzaj analizi
A landscape analysis of Büyükçekmece lake and its surroundings for ecological planning
  1. Tez No: 258679
  2. Yazar: NAZİFE SOFU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI B. KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Hızlı nüfus artışı, gelişen teknoloji ve sanayi ile birlikte doğal kaynaklara olan talep artışı çevre üzerindeki baskıları da arttırmıştır. Doğanın bilinçsiz kullanımı sonucunda doğal kaynakların tükenmesi, biyoçeşitliliğin ve yaşam ortamlarının yok olmaya başlaması, artan kirlilik gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığımız günümüzde, doğayı koruma ve sürdürülebilir kullanma adına ekolojik yaklaşımların önemli olduğu artık tartışmasız kabul edilmektedir.Büyükçekmece Gölü İstanbul ilinin Avrupa yakasında yer alan önemli doğal kaynaklarından biridir. Sahip olduğu fiziksel özellikleri nedeniyle çok eski çağlardan beri yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda oluşum itibari ile bir lagün gölü olması, biyolojik çeşitlilik açısından önemli sulak alanlardan biri olarak değerlendirilmesi ve önemli kuş alanları arasında yer alması sahip olduğu ekolojik önemin göstergeleridir. Ancak herhangi bir koruma statüsünün olmaması nedeniyle özellikle yaşadığımız son yarım yüzyılda, yoğun insan baskısı altında bu potansiyelini kaybetme tehlikesi yaşamaktadır. İçme suyu sağlamak için gölün denizle bağlantısı kesilmiş, çevresindeki tarım, yerleşim ve sanayi alanlarındaki yanlış uygulamalar neticesinde büyük bir tehdit altına girmiştir.Bu çalışmada, Büyükçekmece Gölü'nün doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin tespit edilmesi, bölge ile ilgili sorunların tanımlanması ve çözüme yönelik bazı önerilerin sunulması hedeflenmiştir. Çalışma alanının ekolojik planlama ilkeleri doğrultusunda doğal ve kültürel çevresinin peyzaj karakteri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Population growth, emerged technology and industry have increased the demand for natural resources and so the pressure on the environment. As a result of nature?s incorrect using; natural resources, biodiversity and habitats begin to die out. Today, it is no longer considered undisputed that how the ecological approach is important for conservation and sustainable use of nature.Büyükçekmece Lake is one of the important natural resources in European side of Istanbul. Since ancient times, it is used as a residential area because of physical advantages. At the same time of being a lagoon lake formation and evaluated one of the important wetlands that has the biological diversity and also taking its place among the important bird areas are all the signs of its ecological importance. However, especially in the last half-century we lived, due to the lack of any protection status, Lake is under the danger of losing its potential by intense human pressure. To provide drinking water from the lake, water has been disconnected from the sea and the lake came under a big threat as a result of some incorrect applications on agricultural, residential and industrial areas.In this research, it is aimed that to determine Büyükçekmece Lake and its surroundings natural, cultural and historical values, to identify the problems in the environment and to present some proposal for the solution. Through the ecological planning methods; natural and cultural environmental landscape characteristics are determined.