Kıyı alanları yönetimi ve kıyı yapılarında örnek alan Tekirdağ Limanı
Coastal zone management and the sample area of coastal structures Tekirdag Port
- Tez No: 258705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kıyı alanları, sahip oldukları doğal özelliklerinden dolayı her zaman insanların yoğun ilgisini çekmektedir. Kıyılarımız kentleşme, sanayileşme, turizm, ticaret, doğal kaynaklar, atık boşaltım, gıda gibi alanların gelişmesinden kaynaklanan yapılaşma ve çevre sorunları ile karşı karşıyadır. Kıyılardaki çarpık yapılaşma ve bozulma süreci ile ülke ekonomik politikaları ve yasal düzenlemeler arasında paralellik bulunmamaktadır. Getirilen yasal düzenlemeler ile kıyı bölgelerindeki orman ve tarım arazilerinin azalmasına, yaratılan yasal boşluklarla da kıyılardaki betonlaşmaya ortam hazırlanmıştır. Bu anlamda kıyılarımızı korumak adına kıyı alanlarının düzenlemesi yapılmalı ve kıyılarımızın gelecek nesillere bugünkü güzellikleri ve değerleri ile bozulmadan hatta geliştirilerek aktarılması gerekmektedir.Bu çalışmada öncelikle kıyı alanları yönetimi geniş kapsamlı olarak incelenmiş, daha sonra kıyı bölgelerimizdeki ekonomik hareketliliğin önemli unsurlarından olan liman konusu araştırılmıştır. Örnek alan olarak Tekirdağ Limanı seçilmiştir.Araştırma sırasında Tekirdağ Limanı İdaresi'nde yetkili kişilerle görüşüldü ve Tekirdağ Limanı içerisindeki bütün faaliyetler gözlemlendi. Yapılan incelemeler de liman da gerçekleştirilen faaliyetler sonucunda meydana gelen çevresel etkiler ve bu etkilerin giderilmesi amacıyla alınan önlemler tespit edildi.Bütün bu sorunlar değerlendirilerek çözümler önerildi ve bundan sonraki çalışmalar bu öneriler kapsamında yapılırsa kıyı alanları ve limanların gelecekteki durumlarının daha iyi olacağına dikkat çekildi.
Özet (Çeviri)
Coastal zones draw great interest of people for the natural characteristics they have. Our coasts face the housing and environmental problems which a rise from the development of the fields as urbanisation, industrilization, tourism, business, natural resources, discharge and food. The non-planned urbanization on the coasts and the process of impairment do not show parallelism with country?s economic policies and legal regulations. While the legal regulations pave the way for the decrease of forest and agricultural lands, the legal gaps also make the concretion available on the coasts. At this point to protect out coasts the arrangement of the coastal zone must be done and our coasts must be passed down to the next generations without losing their beauties and values, on the contrary they should be improved.In this study coastal zone management was analysed broad in scope, then the subject of port which is one of the important elements of economic mobility of our coastal areas was analysed. Tekirdağ Port was chosen as an example.During the research the authorized people in the Tekirdağ Port Administration was spoken to and all the activities in the Tekirdağ Port was observed. in the researches; the environmental effects which were caused by the port activities and the precautions which was taken to recover this effects were determined.The solutions were offered by evaluating the problems and it was pointed out that if the future studies are carried out in the scope of this suggestions; the future situations of coastal zones and ports will be better.