Askeri savaş alanlarının gerçek zamanda 3-boyutlu sanal simülasyonu
3D virtual simulation of military battlefields in real time
  1. Tez No: 258720
  2. Yazar: GAZİ ERKAN BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışması kapsamında askeri savaş alanlarının gerçek zamanlı 3 boyutlu sanalbenzetiminin yapıldığı bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen Sandbox isimli yazılım,savaş alanına ait yükselti verisini DEM biçimindeki dosyalardan okuyarak, üzerindeaskeri birimlerin ekleneceği platformu oluşturur. Farklı askeri birimlerin güncellenmesiişlemleri sağlanmıştır. Askeri birimler hem güncel bir askeri semboloji olan NATO-APP-6A ile hem de askeri birimlerin 3B modelleri halinde gösterilir. Yazılım,birimlerin konumlarında yapılan değişiklikleri öteleme animasyonu ile gösterir. Genelolarak XML verileri üzerinde çalışan yazılımda farklı platformlar arasında veri akışıesas alınmıştır. Rapor bilgilerinin uzun süreli saklanması için bir veritabanıkullanılmıştır. Web servisleri aracılığıyla savaş alanında bulunan uzak gözlemleyicilerinde yazılımın durumunu gerçek zamanda değiştirmeleri sağlanmıştır. Başlangıç koşullarıverilen iki takım için savaşın nasıl gelişeceğini inceleyen Lanchester Savaş Modelleri debu görsel yazılımla bütünleştirilerek, matematiksel modellerin de savaş alanıgösteriminde kullanılması ortaya konmuştur. Asıl tez konusuna ek olarak yapılan ikiçalışmanın ilkinde arazi görselleştirme üzerine bir yöntem sunulmuş, ikincisinde iseaskeri durumlarda karar vermede yardımcı olmak üzere bir karar destek aracıgeliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the context of this thesis, a real time 3D virtual simulation software forvisualization military battlefields was developed. Developed software, named Sandbox,used elevation data stored in DEM format corresponding to the battlefield. Sandboxuses this data to create the platform on which the military units will be added. Differentmilitary units can be updated in the software. Military units were viewed both using arecent military symbology, NATO-APP-6A, and 3D models of the real military units.Software uses translation animation for the position updates. Since data transmissionbetween different platforms was considered, developed software extensively uses XMLbased data. A database was used for long term storage of received reports. Web serviceswere used to receive reports from remote field observers and change the state of thesoftware. Usage of mathematical models with battlefield visualization was presented byintegrating the Lanchester Combat models, which examines how the battle will revealfor two teams given initial conditions. In addition to the main thesis topic, twoadditional studies were carried out. One of these studies aimed at developing a methodfor terrain visualization, and in the other study, a decision support tool was developed inorder to be used in military situations.