İnternet üzerinde çok yöne video gönderimi yöntemlerinin incelenmesi
An investigation on video multicasting methods over the internet
  1. Tez No: 258722
  2. Yazar: MEHMET ORDUKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI ALPARSLAN ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında internet iletişim teknolojileri kullanılarak çok yöne video gönderiminin gerçekleştirilmesi kapsamında yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Çalışmada gerçek ağ uygulamaları Ankara Üniversitesi'ne ait CISCO laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Bu laboratuvarda oluşturulan iletişim ağları PPP teknolojisi ile birbirlerine seri bağlanarak, bu iletişim ağlarının karşılıklı haberleşmeleri sağlanmıştır. Tez kapsamında farklı ağ koşullarına sahip iletişim ağları arasında çok yöne video gönderimi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada H.264 formatında ve çeşitli bit hızlarında kodlanan videoların etkin iletimi için servis kalitesi yöntemleri (QoS) kullanılmıştır. Bu yöntemler ile elde edilen görüntü kaliteleri kıyaslanarak çok yöne video gönderiminde en etkili sonuçların iyileştirilmiş ağ koşullarında iletimi yapılan videolarda elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the studies in the scope of video multicasting using Internet communication technologies. In the study, real network applications were carried out at CISCO laboratory of Ankara University. Three different networks constructed in CISCO laboratory are combined with PPP serial network protocol. In the scope of this thesis video multicasting between networks that have different heterogeneous network conditions is implemented. Quality of Services (Qos) has been used for videos coded in H.264 format and different bit rates in order to transmit them efficiently. By comparing the received video qualities it has been observed that multicasting methods including optimized network conditions for transmission of videos obtain the best results.