Diyarbakır ili ikinci ürün mısır (Zea mays L.)'da sorun olan yabancı ot türlerinin belirlenmesi ve farklı ekim yöntemlerinin yabancı otlanmaya etkisi
Determination of weed species in second-crop maize (Zea mays L.) and the effects of different sowing methods on weed density in Diyarbakir, Turkey
  1. Tez No: 258826
  2. Yazar: LEVENT BÜYÜKKARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, Diyarbakır İli ikinci ürün mısır ekim alanlarında sorun olan yabancı ot türleri, yoğunlukları ve yayılış alanları tespit edilmiş, bu doğrultuda ekim yöntemlerinin yabancı otlanmaya etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Diyarbakır İli ikinci ürün mısır alanlarında sürvey çalışmaları yapılmıştır. Ekim yöntemlerinin yabancı otlanmaya etkilerini araştırmak amacı ile de yine aynı ilde deneme kurulmuştur. Burada ana parseller, ekim işlemlerinde sulamanın ekimden önce ve ekimden sonra olması şeklinde, alt parseller ise Klasik Ekim Yöntemi, Doğrudan Anıza Ekim Yöntemi ve Azaltılmış Toprak İşlemeli Yöntem şeklinde oluşturulmuştur.Yapılan sürvey çalışmaları sonucunda 2'si tek çenekli (Liliopsida) ve 12'si çift çenekli (Magnoliopsida) olmak üzere 14 familyaya ait toplam 20 yabancı ot türü saptanmıştır. Deneme alanında yapılan çalışmalar sonucunda ise yörede yaygın uygulanan klasik ekim yönteminin verim artışı ve yabancı otlanmanın az olması açılarından uygun bir ekim yöntemi olduğu; zaman, işgücü, yakıt vb. kazançlarından dolayı ekonomik olarak görülen doğrudan anıza ekim yönteminin ise bölgeye uygun bir ekim yöntemi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, was determined intensity and spreading of weed species which are caused problem in second crop maize plantations, and was determined the effects of sowing methods on weeds density in Diyarbakir Province. By this aim, surveys were done in second crop maize cultivation areas in Diyarbakır province. Also the experiments have been established in the same place in order to determine the effects of sowing methods on weeds density. In the study, main plots have been designed as pre-emerging irrigation and post emerging irrigation, sub plots have been designed as conventional cultivation method, stubble planting method and reduced soil embroideration method.At the end of survey studies, in total 20 weed species belong to 14 family were determined which are 2 species belong to Monocotyledonae (Liliopsida), and 12 species belong to Dicotyledonae (Magnoliopsida). At the result of studies which were done in the field trials, were concluded that the currently applied sowing method is an appropriate method in terms of yield increasing and cause to decreasing of weeds population and that directly stubble planting which is considered to economical because of time, labor, fuel, etc. is not an appropriate method for region.