Bir aracın hareketinin bilgisayar destekli olarak uzaktan kontrol ile sağlanması
Providing with a remote control the movement of a vehicle as the computer aided
- Tez No: 258840
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bilgisayar kontrollü uygulamaların getirdiği kolaylıklardan ve avantajlardan otomotiv dünyası da nasibini almaktadır. Öyle ki gelişen teknoloji ile birlikte bir otomobil, dört tekerlekli yürüyen bir bilgisayardan farksız hale gelmiştir.Bu çalışmada, üzerinde bulunan kameradan alınan görüntünün bilgisayarda izlenmesi ile uzaktan kontrol edilen bir otomobile hareket verilmiştir. Bu çalışmanın ana düşüncesi; bu aracın, insan hayatı ve sağlığı açısından riskler ihtiva eden durumlarda, uzaktan kumanda edilmek suretiyle, insanlar tarafından yapılması beklenen görevleri yerine getirmesidir. Bombalı araçlar ile yapılan terörist saldırıları son zamanlarda artış göstermiştir. Bu tür saldırılar, araca yerleştirilmiş olan motorun çalıştırılmasına, titreşime veya harekete duyarlı bir bomba düzeneği ile gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmadaki sistem ile, harekete duyarlı bombalı terörist saldırılarından korunmak için güvenlik sağlanmış olmaktadır. Ayrıca engelli kişilerin araçlarının otonom bir araç haline getirtilmesi ile gündelik hayatı kolaylaştırmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The auto world is also benefited from the advantages and easiness are brought by the applications of computer control. An auto with developing technology is almost as the same a computer walking by four tyres.In this study, it is planned a car which is controlled by remote by watching image taken from camera. The main thought in this study; this car, in the places there are risks in terms of people?s health, is undertaken expecting duties by remote control by people. The terrorist attacks done by cars with bombs are increased quickly recently. The attacks, like these, are become true by a bomb container being sensitive to movement and vibration or starting of motor placed in the car.This study with the system, motion-sensitive bomb to protect against terrorist attacks, security has been provided. Also with this study it is aimed to make daily life easier because of forming the cars of disable people as otonomous cars.