Elektrik akımının patates (Solanum tuberosum L.) ve soğan (Allium cepa L.) bitkilerindeki yumru ve soğan dormansisi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation the effect of direct electricty current on potato tuber (Solanum tuberosum L.) and onion (Allium cepa L.) bulb dormancy
- Tez No: 258841
- Danışmanlar: PROF. DR. PEYAMİ BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada patates (Solanum tuberosum L.) ve soğan (Allium cepa L.) bitkilerine farklı gerilimlerde (10 volt, 20 volt) ve iki yönlü (yerçekimine paralel ve yerçekimine zıt yönde) doğru akım (DA) uygulanmıştır. DA 15 gün (24 saat) boyunca ekimin yapıldığı ortamlarda yumru ve soğanlara verilmiştir. DA'nın patates ve soğan bitkilerinin dormansisine etkilerini belirlemek amacı ile soğan ve patates bitkilerinin kök ve gövde uzunluğu, yaş ve kuru ağırlığı, osmotik potansiyeli, hormon ve şeker değerleri ölçülmüştür. Hormon ve şeker analizleri için Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) yöntemi kullanılmıştır. Gerilim ve akım yönüne bağlı olarak bitkilerin kök ve gövde uzunluğu, yaş ve kuru ağırlığı, osmotik potansiyeli, hormon ve şeker değerlerinin farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. DA'nın verildiği patates yumrularının hiç birinde dormansi kırılmamıştır. Soğan bitkilerinin uygulama gruplarında kontrol grubuna göre daha çok kuru madde biriktiği halde büyüme ve gelişmenin daha az olduğu görülmüştür. Soğan bitkisi uygulama gruplarındaki şeker ve hormon değerleri, kontrol grubuna göre yüksek değerde olmasına rağmen ilk filizlenen grubun kontrol grubu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the different direct electricity current in different direction (parallel to gravity, and opposite to the gravity) was applied on potato (Solanum tuberesum L.) and onion (Allium cepa L.) plants. The DC was applied to the tubers and bulbs during 15 days (24 hours) at the planting environment. To determine the effects of DC on dormancy of onion and potato plants, root stem length, fresh and dry weight, osmotic potential, hormone and glucose levels were measured. High Performance Liquid Chromatography (HPLC) method was used for hormone and sugar analysis. Depending on the voltage and current direction, discrepency was observed on the plant root and stem length, fresh and dry weight, osmotic potential, hormone and sugar levels. Dormancy was observed to be continued during 15 days at all the DC application. More dry compound accumulation was obseved in onion during DC application compared to that of control. However, the plant development was inhibited in application group. The hormon value was observed to be higher in experimental group than that of the control. However, the first sprouting signal was observed in control group.