Kalıcı mıknatıslık özelliği gösteren Nd31Fe68 B mıknatısının sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterisation of Nd31Fe68 B magnets with permanent magnet property
- Tez No: 258858
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Nd31Fe68B kalıcı mıknatısın yapısal özellikleri incelenmiştir. Mo katkılı Nd31Fe66Mo2 B, Co katkılı Nd31Fe66Co2 B ve Nd31Fe68 B olmak üzere 3 farklı örnek yapılmıştır. Bu örnekler ark fırınında ark ergitme yapılarak hazırlanmıştır. 650 ve 850 Ciki farklı sıcaklıkta 1'er saat ısıl işleme tabi tutulmuştur. Bu ısıl işlemler sonucu örneklerin yapısal özellikleri atomik kuvvet mikroskobu (AFM), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve X ışını kırınımı (XRD) sistemleri kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen sonuçların literatürle uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, , structural property of the Nd31Fe68B permanet magnets was investigated. Nd31Fe68B, Nd31Fe66Mo2 B and Nd31Fe66Co2 BB samples were produced with arc-melting. These samples were sintered at . 650 and 850 C for one hour. After sintering, structural properties of samples have been investigated using scanning electron microscope (SEM), atomic force microscope (AFM) and X-ray diffraction (XRD). The results obtained have been found to be in harmony with values given in literature.