Zonguldak kent merkezinin 100 kHz ? 3 GHz frekans bandında elektromanyetik kirliliğinin araştırılması
Investigation of electromagnetic pollution at frequency band of the 100 kHz ? 3 GHz of center of Zonguldak
  1. Tez No: 258875
  2. Yazar: BÜLENT ÖZGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZER, YRD. DOÇ. DR. ZEHRA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, dinamik ölçüm yöntemi kullanılarak, Zonguldak kent merkezinin 100 kHz ? 3 GHz RF bölgesinde elektromanyetik (EM) kirliliği araştırılmıştır. Elektromanyetik kirliliğin tespiti; elektromanyetik radyasyon (EMR) ölçüm cihazı, küresel konum belirleme (GPS) cihazı ve taşınabilir bilgisayar sistemlerinden oluşturulan ölçüm düzeneğinin özel bir araca kurularak, planlanan sahalarda hareket halindeyken ölçüm yapılması yoluyla sağlanmıştır. EMR ölçüm cihazından alınan zamana bağlı elektrik alan şiddeti (V/m) ve GPS cihazından alınan zamana bağlı konumu gösteren koordinat değerleri, taşınabilir bir bilgisayara aktarılarak eşleştirilmiştir. Elektrik alan şiddeti değerleri, 2B ve 3B haritalar üzerinde büyüklük aralıklarına göre renklendirilerek sunulmuştur. Böylece Zonguldak kent merkezi için EM kirlilik haritası oluşturulmuştur. Ölçülen değerler, ulusal ve uluslararası EMR maruziyet limit değerleri ile karşılaştırılmış ve Zonguldak kent merkezinde 100 kHz ? 3 GHz RF bölgesinde ölçüm yapılan tarihler için sınır değerlerin altında kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electromagnetic (EM) pollution research at the 100 kHz ? 3 GHz of RF region of center of Zonguldak was conducted by using dynamic measurement procedure. Determination of electromagnetic pollution was achieved by taking measurements on the planned areas by installing electromagnetic radiation (EMR) measurement device, global positioning system (GPS) device, and mobile PC on a private vehicle board. Time-varying electric field strengths as volt per meter (V/m) measured using EMR device and coordinate values measured using GPS device were loaded to mobile PC on a board of moving vehicle. Values of electric field strengths were presented on 2D and 3D maps according to range intervals by making colorization. Hence, EM pollution map were produced for center of Zonguldak. The measured values were compared with national and international reference levels for the exposure analysis; it was found that the values were under the limit allowed of national and international values for measurement dates taken at the frequency band of 100 kHz ? 3 GHz of center of Zonguldak.