Kentsel altyapı tesislerinin planlamasında yapılan jeolojik ? jeoteknik çalışmalar ve Kilimli (Zonguldak) örneği
Urban infrastructure facilities planning the geological of-geotechnical studies at Kilimli (Zonguldak) example
- Tez No: 258876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Kentsel yaşam alanlarındaki altyapı tesislerinin durumu, gelişmişliğin ve kalkınmanın en belirleyici faktörleri olup, ülkelerin gelişmişlik düzeylerini gösteren en önemli kriterdir. Altyapı tesisleri; yerleşim birimlerine sağlıklı içme suyu temini, kanalizasyon, ulaşım, enerji, haberleşme vb. gibi geniş bir hizmet grubunu kapsamaktadır. Bu çalışmada; kentsel yaşam alanlarına ait altyapı tesislerinin planlanmasında, jeolojik-jeoteknik çalışmaların yapılmasının gerekliliği ile kentsel planlama çalışmalarının uygulanabilirliği ve ömürleri açısından son derece önemli olduğunun belirtilerek sonuçlarının ortaya konulması amaçlanmaktadır.Bu amaçla inceleme alanımız olan Kilimliyi karakterize edecek şekilde, kentsel altyapı imar planı sahası içinde kalan ve şehir merkezi ile yakın çevresini kapsayan inceleme alanında önceki yıllarda yapılmış olan zemin etüd çalışmalarında açılan sondajlar ve araştırma çukurları ile bunlara ilaveten yeni açılan araştırma çukurları ve zemin sondajları bir bütün olarak değerlendirilerek, inceleme alanında yer alan jeolojik birimlerin çeşitleri ve dağılımları tespit edilmeye çalışılmış, yerinde deneyler yapılmış, alınan bozulmuş ve bozulmamışörnekler ve karot örnekleri üzerinde zemin ve kaya mekaniği deneyleri yapılarak, zeminin mühendislik özellikleri araştırılmıştır.Yapılan tüm jeolojik-jeoteknik çalışmalar sonucunda, yapımı planlanan kentsel altyapı kanalizasyon sistemi tesislerinin (şebeke hattı, toplayıcı hattı, arıtma tesisi, fosseptikler) yapımı esnasında ve sonrasında kentsel altyapıyı etkileyebilecek jeolojik-jeoteknik faktörlerin belirlenmesiyle alınması gerekli önlemler ile sonuç ve önerilerin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The status of infrastructure facilities in urban living areas is the most decisive factors of modernization and development as well as are important measures of the development level of countries. Infrastructural facilities involve a wide variety of services for settlements including safe drinking water supply, sewage, transportation, energy, communication, etc. In this study; it is aimed to indicate and reveal the results of the necessity of performing geological and geotechnical studies for the planning of infrastructural facilities in urban living areas and the vital importance for the applicability and the lifetime of urban planning studies.Therefore, the study area (Kilimli) was characterized in a way that urban infrastructure development plan area in the city center with the nearby environment and was evaluated by means of the research pits and boreholes drilled in geotechnical explorations made in the previous years as well as the newly opened research pits and boreholes and the types and distribution of geological units in the study area were tried to be determined, in-situ tests were performed, soil and rock mechanics tests on disturbed, undisturbed and core samples and the engineering properties of soils were investigated.As a result of all geological and geotechnical studies, it was aimed to determine the geotechnical factors that may affect the urban infrastructural sewage facilities (network lines, collector lines, treatment plant, septic tanks) planned to be constructed in the study area during and after the construction period and to reveal the measures to be taken and the results and recommendations.