Türkiye'de korumacılık anlayışında jeolojik yapıların önemi: Bolluk gölü bölgesi traverten konileri (Cihanbeyli - Konya)
The importance of geological features in conservation approaches in Turkey: Travertine cones of lake Bolluk (Cihanbeyli - Konya) area
  1. Tez No: 258877
  2. Yazar: MURAT DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Karmaşık jeolojik süreçler doğal ekosistemlerin oluşumunu kontrol eden temel etmenler olsa da, korunan alan ilanlarında esas alınan ölçüt biyolojik çeşitlilik olmaktadır. Gerçekte ise, jeolojik miras bir alanın korunması için başlı başına bağımsız bir gerekçedir. Mağaralar ve dolinler gibi karstik yapılar, maarlar, krater gölleri, buzullar, lagünler, kumullar, fosil yatakları, tip kesitler, mineral yatakları ve temsil edici nitelikte kayaç yüzlekleri bilimsel önemlerinin yanı sıra ziyaretçiler açısından görsel cazibeye de sahiptirler. Ne yazık ki, bu yapılar genellikle kendi kaderlerine terk edilmektedirler. Bu miras unsurlarının yenilenemez kaynaklar olduğu, diğer doğal zenginlik unsurları gibi korunma gereksinimleri olduğu hatırda tutulmalıdır.Jeolojik miras ?üniformitarizm? ilkesiyle birlikte ele alınmalıdır. Bu yapılar bulundukları bölgenin jeolojik evriminin anlaşılması açısından ipuçları sunduklarından, bu alanlar için mühendislik projelendirmeleri yapımında anahtar olarak da kullanılabilirler. Bu gerçek jeolojik mirasın sadece çevresel kaygılarla değil, aynı zamanda ulusal çıkarlar doğrultusunda da korunmasının bir zorunluluk olduğunu kanıtlamaktadır.Önemli levhaların çarpışma zonunda yer alan Türkiye, Alpin Orojenezi gibi karmaşık jeolojik süreçlere tanıklık etmiştir. Anadolu bu jeolojik olayların izlerini tarih boyunca korumuştur. Günümüzde bu yapıların temsil edici nitelikte örnekleri gelecek kuşaklar için jeolojik miras olarak korunmayı beklemektedir.Bu çalışmanın amacı jeolojik mirasın önemine vurgu yapmak ve korunmaları için öneriler geliştirmektir. Bolluk Gölü'nü (Cihanbeyli ? Konya) çevreleyen ve karstlaşma süreçleri sonucunda oluşmuş traverten konilerini kapsayan bölge bu amaçla çalışma alanı olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although complex geological processes are main controlling factors of formation of natural ecosystems, biological diversity is being taken into consideration as the main protected area designation criteria. Actually, the geological heritage is often an independent reason to protect a site. Karst features such as caves and dolines, maars, crater lakes, glaciers, lagoons, sand dunes, fossil beds, typical cross sections, mineral deposits and representative rock samples have visual impacts on visitors beside their scientific importance. Unfortunately these features are frequently being abandoned to their fate. It must be reminded that these heritages are non renewable and subjected to conservation like other natural wealth.Geological heritage has to be evaluated together with the principle of uniformitarism. Since these features are evidences to understand the geological evolution of their sites, they are also keys to make engineering plans for these areas. This fact proves that the conservation of geological heritage is a necessity not only for environmental concerns but also for national interests.Turkey, located on the collision zone of many major plates, witnessed to complex geological processes such as the Alpine orogenesis. Anatolia preseved traces of these geological events through the history. Today representative samples of these features are waiting to be protected as natural heritages for future generations.The aim of this study is to make an emphasis on the importance of the geological heritage and to make some suggestions for their conservation. The site surrounding the Lake Bolluk (Cihanbeyli ? Konya) containing travertine cones formed as a result of a karstification process have been chosen as study area for this purpose.