Türkiye'de farklı ticari yemlerle beslenen kültür levrek balıklarının (Dicentrarchus labrax L. 1758) karaciğer dokularındaki lipid birikiminin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological examination of lipid accumulation in liver tissues of cultured european sea bass (Dicentrarchus labrax L. 1758) feeding with different commercial feeds in Turkey
- Tez No: 258898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ADEM TEKİNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de Ege Denizi'nde yakalanan doğal ve kültür levreklerinin karaciğer yağ asidi kompozisyonları ve bazı histomorfolojik parametreleri karşılaştırılarak ticari yemin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deney 1 Ocak 2008 ve 1 Nisan 2008 tarihleri arasında 30'ar günlük periyotlar da toplam 91 günde tamamlanmıştır. Kültür levrek balığı karaciğerindeki toplam yağ miktarının doğal levrek balığı karaciğerine oranla daha fazla olduğu belirlenmiştir. Yemde iz miktarda bulunan C21:0 (Henikosanoik) yağ asidine kış ve ilkbahar mevsimlerinin her ikisinde de balık karaciğerlerinde rastlanmamıştır. Karaciğerler genel olarak ticari yemin yağ asidi kompozisyonunu yansıtmış ve kış ve ilkbahar mevsiminde yağ asidi kompozisyonlarının büyük bir kısmını C16:0, C18:1n9, C18:2n6, C20:5n3 ve C22:6n3 yağ asitleri oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of diet on the fatty acids composition of cultured european sea bass (initial mean body weight 54 g) liver tissues and histology when compared with wild sea bass (initial mean body weight 52 g) caught in Eagean Sea. Fish were fed the commercial feed for 91 days. The amount of fish total lipid was higher in farmed than in wild fish in liver tissue samples. Henicosanoic fatty acid was found in coommercial feed but not found in fish liver. Fatty acid profiles in the livers reflected the fatty acid profiles of the commercial feeds. The dominant fatty acids in livers of farmed and wild sea bass were 16:0, 18:1n9, 18:2n6, C20:5n3 and 22:6n3.