Biyolojik silahların tanımlanması ve ülkemiz açısından önemi
The identification of biological weapons and the importance for our country
- Tez No: 258914
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Biyolojik silahlar genel olarak çeşitli hastalık yapıcı ajanların ve toksinlerin silah olarak kullanılması şeklinde tanımlanmaktadır. Biyolojik silahların farklı türleri tarih boyunca savaşlarda kullanılmıştır. Silah amacıyla kullanılan biyolojik savaş ajanları özeliklerine göre üç gruba ayrılmaktadır. Bu çalışmada, A grubuna giren (şarbon, botulismus, veba, çiçek, tularemi ve viral hemorajik ateşi) biyolojik savaş ajanlarının oluşturdukları hastalıklar, bunların tanı ve tedavi yöntemleri ilgili bilgiler araştırılmıştır. Bu hastalıkların tanı ve tedavi yöntemleri iyi bir şekilde bilinmeli ve olası bir saldırı durumunda iyi eğitilmiş ve tam olarak donatılmış birimler olaya derhal müdahale etmelidir. Mümkünse, biyolojik savaş ajanlarına karşı erken uyarı sistemleri geliştirilmeli ve uygulanmalıdır. Buna ek olarak, biyolojik silahların en çok tercih edilen kullanım biçimi ?ayresol bulaştırma? yöntemidir. Bu yöntem, biyolojik ajanların çok geniş alanlara yayılmasını ve büyük kitleleri etkilemesini sağlamaktadır.Ülkemizin stratejik ve jeopolitik durumu göz önüne alındığında biyolojik saldırılara her zaman açık olduğu görülmektedir. Sınır komşularımızdan İran ve Suriye ile Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerden Rusya'nın biyolojik silah üretimi yaptıklarına dair çeşitli görüşler bulunmaktadır. Son yıllarda biyoteknoloji alanındaki hızlı gelişmeler biyolojik silah üretiminin yapılmasını kolaylaştırmıştır. Bu gelişmeler ve bölgesel tehditler ülkemiz açısından biyolojik savunma çalışmalarının gerekliliğinin önemini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Biological weapons are generally defined as various pathogenic agents and toxins which are used as weapons. The different types of biological weapons has been used during wars in history. Biological warfare agents used for the weapons are classified into three groups according their characteristics. In this study, the diseases caused by the biological warfare agents in group A (anthrax, botulism, plague, smallpox, tularemia and viral haemorrhagic fever) and the knowledge about their diagnostic and therapic methods are investigated. The diagnostic and therapic methods of these diseases should be known well and full equipped and well-educated units should immediately respond in a possible attack. If possible, early warning systems against the biological warfare agents should be developed and used. In addition to this, the mostly preferred usage of these weapons is ?aerosol way?. It enables the biological agents to spread widely and to influence large mass.Our country is severely threatened with biological attack because of its strategic and geopolitic conditions. There are some suspicions about the biological weapons production in Iran and Syria as our neighbor and Russia which has border to the Blacksea. In recent years, the production of biological weapons become easy because of the rapid biotechnological developments. These developments and regional threats require that the investigations about the biological defense are critical and also necessary for our country.