Farksal gelişim algoritması kullanarak h şekilli mikroşerit antenlerin rezonans frekansının hesaplanması
Calculating the resonant frequecy of h-shaped microstrip antennas by using differential evolution algorithm
- Tez No: 258930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gelişen teknolojiyle beraber, kablosuz iletişimin ilgi görmesi son yıllarda anten teknolojisinde hızlı gelişmeler yaşanmasına yol açmıştır. Özellikle kişisel taşınabilir cihazlar yoğun ilgi görmektedir. Bunun yanı sıra; uçak, uzay araçları, radar, uydu ve füze uygulamaları büyük bir hızla gelişmektedir. Bu nedenle, bu cihazlarda kullanılan Mikroşerit Antenler (MA) önem kazanmıştır. Geleneksel şekiller olan dikdörtgen, daire ve üçgen şekilli MA'ların modifiye edilmeleri ile Kompakt Mikroşerit Antenler (KMA) meydana gelmektedir. H-Şekilli MA (HKMA), Dikdörtgen Mikroşerit Antenin (DMA) modifiye edilmesiyle oluşturulmaktadır.Bu çalışmada, farklı fiziksel ve elektriksel parametrelere sahip HKMA'lar tasarlanmıştır. HKMA'ların 3-boyutlu benzetim programı olan XFDTD ile benzetimleri yapılmıştır. Farksal Gelişim Algoritması (FGA) kullanılarak, benzetimler sonucunda elde edilen rezonans frekansı değerlerini veren yeni bir denklem bulunmaya çalışılmıştır. Bununla beraber, oluşturulan denklemdeki katsayılar FGA ile optimizasyon yapılarak bulunmuştur. Sonuç olarak, benzetim programları ile tespit edilen sonuçlara yakın sonuçlar veren yeni ve basit bir denklem elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With developing technology, interest in wireless communication in recent years leads to rapid developments in antenna technology. Particularly, personal portable devices have seen intense interest. In addition, aircraft, space vehicles, radar, satellite and missile applications are growing at a greater rate. Therefore, Microstrip Antennas (MSA) which used in these devices have gained importance. Compact Microstrip Antennas are created by modification of traditional antenna?s shapes which are rectangle, circle and triangle. The H-shaped MSA are formed by modification of the Rectangular Microstrip Antenna (RMSA)In this study, the H-Shaped MSAs with different physical and electrical parameters have designed. These antennas have been simulated in XFDTD which is a 3-D simulation program. A new equation which approximately gives the resonance frequency values obtained by simulations has been trying to find by using Differential Evolution Algorithm (DEA). Beside this, coefficients of the equation have been found by optimization used DEA. Finally, a new and simple equation which gives the close result of Simulation Programs has been found.