Yerfıstığı kabuğunun lindan ve metabolitlerinin sulu çözeltilerden giderilmesinde kullanımının araştırılması
Lindan and metabolites in aqueous solution in eliminating to investigate the use of peanut shells
  1. Tez No: 258995
  2. Yazar: HÜDAVERDİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KUMBUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada lindan ve metabolitleri 1.2.3-triklorbenzen ve 1.2.4-triklorbenzensulu çözeltiden adsorpsiyon işlemi ile giderimi çalışılmıştır. Çalışmada adsorbent olarakyerfıstığı kabukları kullanılmış ve temas süresi, pH, sıcaklık, çalkalama hızı, pestisitderişimi ve adsorbent dozunun adsorpsiyon üzerindeki etkinlikleri araştırılmıştır.Çalışmada adsorbentin aktivasyonu yapılmış ve optimum şartlarda adsorbentinadsorpsiyon kapasitesi belirlenmiş, adsorpsiyon izotermleri oluşturulmuş, kinetikçalışmalar ve termodinamik parametrelerin belirlenmesi ile adsorpsiyon mekanizmasıaçıklanmaya çalışılmıştır.Yerfıstığı kabuğu ile lindan adsorpsiyonunun Freundlich izotermine daha iyiuyum sağlamakta olduğu görülmüştür. Adsorpsiyon hızlarının yalancı ikinci derecedenhız modeli ile açıklanmıştır. Fıstık kabuğu ile lindan adsorpsiyon verilerinde Gibbsserbest enerjilerinin negatif değerlerde bulunması; adsorpsiyonun kendiliğindengerçekleştiğini, tespit edilen entalpi değişimlerinin negatif saptanması sisteminekzotermik olduğunu ve entropi değişimlerinin negatif olması ise adsorpsiyon süresincekatı-çözelti ara yüzeyindeki düzensizliğin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of the lindan in their aqueous solutions with adsorptionmethod was investigated. In the study, peanut shell was used as an adsorbent and effectsof some parameters like contact time, pH, temperature, agitation speed, initial pesticideconcentration and adsorbent concentration on adsorption were studied. In this study,effect of some activation methods on adsorption capacities of adsorbents were alsodetermined, adsorption isotherms were formed, adsorption mechanism was explainedwith kinetic studies and thermodynamic parameters.The adsorption isotherms of was evaluated by Freundlich adsorption isotherm.Kinetics of both adsorption processes was best defined by pseudo-second orderadsorption kinetic model. The negative values have indicated that adsorption proceedsspontaneously.