Anadolu'nun aristolochia türlerinin alkaloitleri
  1. Tez No: 2298
  2. Yazar: MUZAFFER ÖGÜTVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL HÜSNÜ CAN BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
-8' j- ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de yetiştiği bilinen 23 Aristolochia tü ründen 16'sının toprak altı kısımları metanolle ekstre edilmiştir. Kök ekstrelerinin seyreltik asitle muamelesinden sonra kloroformla yapılan ekstraksiyonlarında Aristolohik asit I ve Aristolohik asit II karışım halinde elde edilmiştir. Her karışımdaki Aristolohik asit miktarları, hem Aristolohik asi tin ÎTK ile saf laştırı lmasından sonra UV spektrofotometresinde, hem de doğrudan Yüksek Basınç Sıvı Kromatografisi yöntemi ile yapı lan tayinler sonucunda bulunmuştur. Böylece, Anadolu'nun Aristoloc hia türlerindeki Aristolohik asit miktarları ilk kez tespit edil miştir. Ayrıca, A.maurorum L.'un kök ekstresinin detaylı incelenmesi ile alkaloit ve alkaloit olmayan maddeler elde edilmiştir. Aristolohik asit haricinde, bu türden, ilk defa aporfin türevi bir izokinolin alkaloiti olan magnoflorin izole edilmiştir. 4-metoksi- t-sinnamik asitin, Aristolochiaceae famil yasındaki varlığı ise ilk kez rapor edilmektedir.
Özet (Çeviri)
¦84- ABSTRACT 16 out of 23 Aristolochia species known to grow in Turkey have been assayed for their Aristolochic acid content. Methanolic extracts of the roots were purified with chloroform following treatment with dilute acid and a mixture of Aristolochic acid I and II were obtained. Aristolochic acid content of each extract was determined employ ing two different methods; (T) UV spectrophotometry assays were carried out after purification by TLC, (2) Direct determination by HPLC. Hence, Aristolochic acid contents of the Anatolian Aristolochia species have been determined for the first time. Furthermore, detailed chemical analysis of the A.maurorum L. root extract gave rise to the isolation of alkaloidal and non-alkaloid- al compounds. Thus, apart from Aristolochic acid, magnoflorine, an aporphinoid isoquinoline alkaloid was isolated for the first time from this species and 4-methoxy-t,-cinnamic acid was characterized for the first time in the family Aristolochiaceae.