A comparative study of gated and non-gated dwellings in Ankara: Zirvekent settlement and Birlik neighborhood in Çankaya
Ankara Çankaya'daki Zirvekent kapılı konut sitesi ile Birlik Mahallesi'ndeki evlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 259196
  2. Yazar: BURCU ADİKE POYRAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VACİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Etrafı çevrili yerleşim alanları, diğer bir deyişle kapılı konut siteleri, günümüzün değişen kentsel ve yaşamsal dinamikleri nedeniyle ortaya çıkmış olup dünya çapında hızla yaygınlaşmaya devam etmektedir. Çevresinden çitlerle veya duvarlarla ayrılarak kontrollü ve kısıtlı girişe olanak veren bu yerleşimler; güvenli, iyi yönetilen, iyi bakılan, sakin ve huzurlu konut alanları yaratarak günümüz kentlerinin dezavantajlarını yok etmeye ve alternatif yaşam ortamları yaratmaya çalışmaktadır. Buna karşılık bu tür yerleşimler birçok alanda tartışmalara ve eleştirilere de hedef olmaktadır. Bu eğilimin kentlerin fiziksel ve sosyal bütünlüğüne zarar vermesi ise konunun en çok tartışılan boyutudur.Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye de bahsedilen çelişkilerle beraber bu özelleşmiş konut alanlarının çoğalmasına ve hızla yayılmasına şahit olmaktadır. Tez çalışması kapsamında bu yerleşim türünün Türkiye'deki durumu incelenmiştir. Bu amaçla, Ankara'nın merkez ilçesi olan Çankaya'da bir alan araştırması yapılmıştır. Kapılı yerleşimlere örnek olarak seçilen Zirvekent Sitesi ve ona bitişik olan Birlik Mahallesi evlerinde bir anket çalışması yürütülmüştür. Bulguların sonuçlarına göre de kapılı siteler ve komşu mahallelerindeki katılımcıların demografik özellikleri, evleri ve çevreleri ile ilgili tercihleri, algıları ve değerlendirmeleri ortaya koyularak aralarındaki ilişkiler ve farklıklar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Zirvekent Sitesi ve Birlik Mahallesi'nde oturanların yaşları, eğitim seviyeleri ve gelir seviyeleri anlamlı farklılıklar ortaya koymuştur. Ayrıca, araştırma sonuçları Zirvekent Sitesi'nde oturanların Birlik Mahallesi'nde oturanlara göre kendilerini daha güvende hissettiklerini göstermiştir. Bunlara ek olarak, Zirvekent Sitesi sakinlerinin yaşadıkları fiziksel ve sosyal çevrelerinden Birlik Mahallesi sakinlerine göre daha memnun oldukları, buna bağlı olarak da halen oturdukları evlerin ideallerindeki eve daha yakın olduğu ve şu anki evlerinde daha uzun süre oturmak istedikleri de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Gated communities are the new forms of residential settlements, which emerged as a response to changing urban dynamics, becoming increasingly common across the world. Fenced or walled off from the surrounding and limiting the access of the nonresidents, gated communities are in an attempt to create an alternative way of living by eliminating the disadvantages of the ordinary city life and providing secure, well-managed, well-maintained and peaceful environments. On the other hand, gated communities are open to ongoing discussions and controversies. Gating attitude is mostly criticized in many fields, especially causing corruptions on the social and physical cohesion of the cities.Turkey is also witnessing these conflicts by the growing number of private residential areas. In this respect, this study tries to examine the contemporary development of gated communities in Turkey. To this end, a research study was conducted in Çankaya, the central district of Ankara. Zirvekent residential settlement ?as an exemplar of gated communities- and its close neighborhood Birlik Mahallesi ?as an exemplar of non-gated communities- were chosen as the study areas. Thereby, in the light of the analysis it was aimed to reveal the relationships and the differences between gated and non-gated residents, addressing their demographic characteristics, preferences, perceptions and evaluations for the certain physical and social aspects.Due to the results of the research study, the demographic characteristics of the residents in Zirvekent Settlement and Birlik Mahallesi showed differences especially regarding their ages, their education and income levels. The findings also revealed that Zirvekent residents were feeling much more secure in their houses when compared to Birlik residents. Furthermore, the residents of Zirvekent were mostly satisfied with their physical and social environments, and accordingly they associated their present houses to their ideal ones and they desire to continue to live in them more than non-gated residents in Birlik Mahallesi.