Design and analysis of an equipment rack structure of a medium transport aircraft
Orta büyüklükte bir nakliye uçağı için ekipman rafı tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 259195
  2. Yazar: MEHMET EFRUZ YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, orta büyüklükte bir nakliye uçağı için ekipman rafı tasarımı ve bu tasarım için sonlu eleman analizi yapılmıştır. Bir modernizasyon projesi için oluşturulan ekipman rafı uçaktaki ana yapılara göre konumlandırılmış ve boyutlandırılmış, önceden belirlenmiş olan güvenlik faktörlerini sağlayacak şekilde oluşturulmuştur. Tasarım çalışmaları Unigraphics programında yapılmış, sonlu elaman modelinin hazırlanmasında ve sonlu eleman analizlerinde MSC.Patran ve MSC.Nastran programları kullanılmıştır. El hesapları ile yapılmakta olan bağlayıcı analizleri için FORTRAN ve Microsoft Office Excel programları kullanılarak bu analizleri daha kolay ve hızlı yapacak olan iki adet program oluşturulmuştur. Bu programların MSC.Patran ve MSC.Nastran programları kullanılarak yapılan diğer sonlu eleman analizlerinde de kullanılabilmesi için kullanım prosedürleri şekillerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, equipment rack structure for a medium transport aircraft was designed and finite element analysis of this design was performed. The equipment rack structure, which was designed for a modernization project, was positioned and dimensions were determined by regarding the geometry of primary structures of the aircraft. The structure was designed such that it satisfies the pre-defined margin of safety values. Design of the structure was prepared in Unigraphics, and the finite element modeling and analysis phases were carried out using MSC.Patran and MSC.Nastran programs. For the fastener analysis, which is usually carried out by hand calculations, two analysis tools were prepared by using FORTRAN and Microsoft Office Excel programs. These tools were found to greatly facilitate the analysis and save time. As these tools can be used in other finite element analyses, in which MSC.Patran and MSC.Nastran programs are used, user manuals were prepared.