Kaldırım ve park alanları için delikli beton parke kullanılabilirliği
The usability of perforated concrete paver for pavements and park areas
- Tez No: 259243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Poroz asfalt ve poroz beton üstyapı kaplamalarında kullanılan iki yapı malzemesidir. Poroz malzemelerle inşa edilen kaplamalar, geleneksel kaplamalara göre daha büyük çapta agrega ve daha fazla miktarda boşluk içeren kaplama türleridir. Yağışın yoğun olduğu bölgelerde özellikle drenaj amaçlı olarak tasarlanıp inşa edilirler.Poroz beton ile yapılan deneyler sonucunda istenilen üstyapı dayanımı sağlanamadığından, poroz malzemelerin geçirgenliğine benzer türde ama daha sağlam ve dayanıklı olan betondan yapılan delikli elemanların, kaldırım ve park alanlarında kullanılmasının daha iyi bir sonuç vereceği düşünülmüştür. Bu amaçla delikli elemanlar, kilitli beton parke olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.Prefabrik beton kaplama elemanları, yol, yaya kaldırımı, meydan, park gibi açık alanlarda, depo, garaj, vb. gibi araç trafiğine kapalı alanlarda zemine döşenmek amacıyla betondan imal edilen yapı elemanlarıdır. Çalışmada, kilitli beton parke taşları, kendisini oluşturan malzemeler ve beton parke kaplama yapımı hakkında bilgiler verilmiştir.Çalışmanın son bölümünde delikli beton parke tasarımı, üretimi ve üzerinde uygulanan deneyler anlatılmış olup, alınan sonuçlar değerlendirilmiş ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Porous asphalt and porous concrete are two materials of superstructures that are used for paving. All pavings built by porous materials are the ones which have more space and larger aggragate than traditional paving types. They are particularly designed and built in the pursuit of drainage in highly rainfalled areas.As a result of the fact that the expected durability of superstructure has not been determined aftermath of the tests, it is proposed that perforated elements built by more durable and lasting concrete, which is likewise to the permeable feature of porous materials, should be used in pavements and park areas. For this reason, perforated elements are designed and produced as an interlocking concrete paver.Prefabricated concrete paving elements are the ones which are produced with a view to being furnished on the open space grounds such as road, pavements, square, parks and the non-traffic allowed areas such as garages, stores. This study involves data about interlocking concrete paver, its structural materials and building of concrete block paving.In the final section of the study, designing, producing of perforated concrete paver and the applied tests are explained and the gained results from the mentioned tests are evaluated and some proposals are presented in line with this.