Açıları ve kenarları aritmetik, geometrik ve harmonik dizi oluşturan üçgenler ile x2+3y2=z2 diophantine denklemi arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relations between triangles which angles and sides in arithmetic, geometric and harmonic progression with x2+3y2=z2 diophantine equation
  1. Tez No: 259306
  2. Yazar: TAYFUN EŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET CİHANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada; ilk olarak aritmetik üçgenler tanıtıldı ve aritmetik üçgenlerden Pythagorean üçgenlerinin nasıl elde edileceği verildi. Sonra bir üçgenin kenarlarının nasıl aritmetik dizi olduğu ve hangi durumda harmonik ve geometrik dizi olacağı araştırıldı. Kenarları tamsayı olan üçgenler ile x2+3y2=z2 Diophantine denkleminin çözümleri arasındaki ilişki araştırıldı. Bu çözümlerden, kenarları tamsayı olan üçgenlerin üretilebileceği gösterildi. Son olarak genel aritmetik üçgenler ile Bhaskara Denkleminin çözümleri arasındaki ilişkiler ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
By this study, firstly, we described the basic knowledge of aritmetic triangles and we gave information about how Pythagorean triangles are gained from arithmetic triangles. Then how to be a triangle sides an aritmetic progression and the case of triangle sides in geometric and harmonic progression are searched. And then the relations between triangles with integer sides and solution of diophantine equation x2+3y2=z2 has been described. Utilization of these studies, how to triangles with integer sides being derived has been proved. Lastly the relations between general arithmetic triangles and the solution of Bhaskara Equation has been presented.