Türkiye'de dış borçlanmayı etkileyen faktörler ve dış borçlanmanın ekonomik katkıları
- Tez No: 427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET.Ekonomik kalkınma çabası içinde, gelişmekte olan ülkelerin son yıllarda görülen en büyük sorunlarının başında Dış Ticaret işlemlerinde meydana gelen açıkla -. rının bir türlü kapatılamamakta olduğu gelmektedir. Ge lişmekte olan ülkeler hem cari işlemlerinde meydana ge len açıkları kapatabilmek hem de kalkınmaları için ge rekli finansmana destek sağlamak amacıyla-; gelişmiş ül kelerden, yabancı firmalardan veya bankalardan dış kredi sağlamak yolu ile dış borçlanmaya gitmektedirler. Bu araştırmanın amacı; ülkemizin borç türlerini ta nımak, tarihsel gelişimini incelemek, dış borç yönetimi ile ilgili daha önce yasılmış kuramsal fikirleri ortaya çıkarabilmek, ülkemiz için f* Neden Dış Borçlanma?“ ve ”Dış Borçlanmanın Yararları" sorularına istatistiki açı dan yanıt aramaktır. 1970-1983 yıllarına ait verilerin kullanıldığı bu araştırmada, mümkün olduğu kadar varsa yımlardan kaçınılmış ve sonuçlar objektif bir bakış açı sıyla yormlanmaya çalışılmıştır. H
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important problems that the develo ping countries are facing today with in the context of their development is the continuous trade deficit. These countries are having recourse to foreign“borrowing from developed countries, foreign firms or hanks ”both to cover the trade deficit and to meet the foreign currency requ irements of their investments. The main objective of this research is to have a better knowledge of our country's different type of debts to make a historical assesment of its indebtness to find out the theoretical views previously put down, to find an answer to questions such as 'Why to borrow?' or 'What are the advantages of foreign borrowings?' etc. Our basic aim in the following research in which different data related to the period 1970-1983 have been taken into consideration, has been to avoid as much as possible hypothesis and base the conclusions on objective facts. Ill