Kitlesel bireyselleştirmede ürün geliştirme için analitik ağ süreci ve yapay bağışıklık sistemi yaklaşımları: Bir model önerisi
Analytic network process and artificial immune system for product development in mass customization: A model proposal
- Tez No: 259481
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Firmaların yaşamlarını sürdürebilmesi ve pazar paylarını arttırmak yoluyla daha güçlü bir konuma gelebilmesi, günümüz rekabet koşullarında giderek zorlaşmaktadır. Bireyselleşmenin ön plana çıktığı mevcut koşullarda başarı sağlamak ise müşteri beklentilerini anlamak ve kişiye özel yanıtlar üretebilmekle mümkün olabilmektedir. Kitlesel bireyselleştirme, kitlesel üretimin maliyet avantajını korurken farklı müşterilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. Stratejinin başarıya ulaşabilmesi müşteri ile etkin bir iletişimin gerçekleştirilmesine bağlıdır. Bu çalışmada önerilen model, başarılı bir kitlesel bireyselleştirme amacına yönelik olarak müşteriyi tasarım aşamasında sürece dahil etmeyi amaçlamaktadır.Bu çalışmada ortaya konan model, müşterinin aklındaki temel ölçüt ve kısıtların teknik kısıtlarla bütünsel olarak değerlendirilmesi ve uygun ürün bileşen kombinasyonunun belirlenmesine imkan tanımaktadır. Model temel olarak iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çok amaçlı değerlendirmelere imkan tanıyan en etkin yöntemlerden biri olan Analitik Ağ Süreci yaklaşımı aracılığı ile, müşteri beklentilerinin ve bunların teknik özellikler açısından değerlendirilmesinin sayısal hale getirilmesini sağlanmaktadır. İkinci bölümde ise, Yapay Bağışıklık Sistemi kullanımı ile teknik özellikler havuzundan müşteriye en uygun seçeneğin belirlenmesi işlemi gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In nowadays-competitive conditions, survival of firms and winning a strong competitive position by increasing market share is getting difficult increasingly. Providing success in current conditions which indivudualism comes to the forefront may be possible with understanding of customer expectations and able to generate personal solutions. Mass customization aimed to meet individual needs of customers while cost advantage of mass production protected. Success of the strategy is dependent on providing an efficient communication with customers. In this study, proposed model aimed to involving the customer into process at design phase for the aim of a succesfull mass customization.The proposed model makes it possible to evaluate the basic criteria and constraints that are in the mind of the customer together with technical constraints and to determine appropriate product component combination. The model is composed of two basic parts. In the fist part, by means of Analytical Network Process, which is one of the most efficient multi Criteria Decision Making methods, digitizing of customer expectations and evaluations of them in terms of technical specifications, is provided. In the second part, by using artificial immune systems, determination of the optimal alternative from the technical specification pool, which is appropriate for customer expectations, is provided.