Analitik ağ süreci, aksiyomatik tasarım ve ağırlıklandırılmış aksiyomatik tasarım yaklaşımları ile tedarikçi seçimi
A supplier selection problem with analytic network process, axiomatic design and weighted axionatic design approaches
  1. Tez No: 259482
  2. Yazar: SEVGİ ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzün rekabet koşullarında işletmeler, sürekli olarak pazar paylarını arttırmaya çalışırken diğer taraftan da ürün maliyetlerini düşürmeyi hedeflemektedirler. Ürün maliyeti üzerinde ham madde ve malzeme maliyetinin önemli katkısı mevcuttur. Bu durumda satın alma bölümü maliyetleri düşürmek ve beklentileri karşılayan ham madde ve malzemenin teminini sağlamak gibi önemli sorunlarla karşı karşıya gelir. Müşterilerin isteklerinin büyük önem taşıdığı mevcut rekabetçi pazar ortamında, işletmeler müşterilerin taleplerini karşılarken tedarikçilerinden destek alabilmektedir. Uygun tedarikçiler ile çalışmak, işletmenin rekabet edebilirliğini önemli ölçüde etkilemektedir. İşletmeler müşterilerin taleplerinin yerine getirilmesinde, tedarikçilerin desteğini alabilmek için tedarikçileriyle daha iyi ve yakın ilişkiler geliştirmelidirler. Genel olarak tedarikçi seçimi problemi karmaşık problemler sınıfında yer almaktadır.Bu çalışmada otomotiv sektöründe iç dekorasyon imalatı yapan bir firmada tedarikçi değerlendirme ve seçim problemi ele alınmıştır. Problemin çözümü için çok ölçütlü karar verme yöntemlerinden Analitik Ağ Süreci (A.A.S.) ve Aksiyomatik Tasarım (A.T.) yöntemleri kullanılmıştır. Öncelikle işletme için en uygun tedarikçinin seçimi A.A.S. yöntemiyle ele alınmıştır. Daha sonra A.T. yönteminin bilgi aksiyomuna dayanarak tedarikçiler arasından minimum bilgiye sahip olan tedarikçi seçilmiştir. Son olarak A.A.S. yaklaşımıyla elde edilen ölçüt ağırlıklarının kullanılmasıyla Ağırlıklandırılmış A.T. yaklaşımı ile yeni çözüm gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
On the one hand firms try to increase their market share under recent conditions of competition; on the other hand they aim to decrease the cost of production. The cost of raw material and other materials used for production have contributed toward the costs of production. Under the circumstances, purchase departments face significant issues such as how to decrease costs and provide raw material and other materials satisfying customer expectations. Firms can receive support from their supplier to meet customer demand, which is critically important in current competitive market conditions. Working with an appropriate supplier significantly affects the competitiveness of the firm. Firms have to have closer and better relationships with their supplier in order to receive the necessary support from the supplier and meet the customer demand. Generally supplier selection problems are classified as complex problems.In this study, the supplier evaluation and selection problem of a firm manufacturing `a full interior trim part? for the automotive industry is investigated, and a solution is proposed. In order to solve the problem Axiomatic Design (A.D.) and Analytic Network Process (A.N.P.), the Multi Criteria Decision Making methods, has been used. The most appropriate supplier selection for the firm considered on a preferential basis with the A.N.P. After having minimum information supplier among the alternative supplier firms based on minimum information axiom of A.D. has been selected. Finally, a new solution has been realized with weighted A.D. approach that criteria weights has been handled with A.N.P. approach.