Stereo görüntülemede renk değişmezleri ve ampirik kip ayrışımı kullanılarak derinlik kestirimi
Depth estimation by using color invariants and empirical mode decomposition in stereo vision
  1. Tez No: 259492
  2. Yazar: YILMAZ ÜRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
3 boyutlu görsel sunumun sağlanması için stereo görüntüleme sisteminden faydalanılmaktadır. Stereo görüntüleme sisteminde, insan görü sistemine benzer olarak birbirine kısa mesafeyle ve yatay düzlemde paralel olarak konumlandırılmış kameralardan alınan imgelerden, görüntü alınan sahnenin perspektif yani derinlik bilgisi çıkartılması amaçlanmaktadır. Elde edilen derinlik bilgisi ile sahnenin 3 boyutlu sunumu elde edilebilmektedir. Derinlik bilgisini elde edebilmek için sağ ve sol imgelerdeki imge noktalarının konum değişimini bulmak gerekmektedir. Konum değişikliği bulma işlemine stereo eşleme denmektedir ve stereo görüntülemenin en önemli konusudur. Bu konum değişikliği stereo geometrisine uydurulduğunda derinlik bilgisine ulaşılabilmektedir. 3 boyutlu görüntüleme konusunda son dönemlerde yapılan gelişmeler sayesinde bu konuya verilen önem daha da artmıştır. Bu tez çalışmasında stereo görüntü eşleme aşamasında renk değişmezleri ve ampirik kip ayrışımı yaklaşımlarının kullanılması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stereo vision is used in order to enable the 3-d visual presentation. In stereo vision system, two cameras horizontally located at a short distance are used to obtain perspective or depth information about the scene, similar to the human visual system. Thereby, it becomes possible to reconstruct the 3-d presentation of the scene. In order to get the depth information of the scene, the difference in the position of the same point has to be obtained for the left and right cameras. This process is called stereo matching and is the most important parf of the stereo vision system. This position difference, or disparity, is used to construct the depth of the scene considering stereo geometry. In the last years, stereo vision has become more important with the developments of 3-d vision systems. In this thesis, color invariants and empirical mode decomposition approaches on stereo matching process has been analyzed.