Real-time arbitrary view rendering from stereo video and time-of-flight camera
İki görüntülü video ve uçuş süresi kamerası ile gerçek zamanlı gelişigüzel görü imgesi oluşturulması
  1. Tez No: 286153
  2. Yazar: TUĞRUL KAĞAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AYDIN ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bir sahnenin, çoklu görüntülerinden arada kalan görüntülerini oluşturmak, hem bilgisayarla görü hem de bilgisayar grafiği alanları için önemli bir iştir. Fotogerçekçi imge oluşturma, 3BTV ve robot yön güdümü, gerçek-zamanlı elde ediliyorsa, gelişigüzel görü imgesi bireşiminden faydalanan birçok uygulamadan bazılarıdır. Tüketicilere yönelik bilgisayar mimarilerinin çoğunluğu Grafik İşleme Birimi (GPU) adında, bilgisayarla oluşturulmuş görüntüler oluşturmak için özelleşmiş, programlanabilir yongalar içermektedir. Bu aygıtların veri dizilimlerini paralel olarak işleyerek yüksek işlem gücü elde etmede üstünlük sağlamaları, onları gerçek-zamanlı bilgisayarla görü uygulamalarında tercih edilir kılar. Bu tezin odağında, iki yüksek çözünürlüklü renk kamerası ile bir düşük çözünürlüklü uçuş-zamanı derinlik kamerası kullanan ve gerçek zamanda işleme hızını elde etmek için GPUların programlama tarzlarına eşlenik olan bir gelişigüzel görü imgesi oluşturma algoritması bulunmaktadır. Önerilen yöntem iki safhaya ayrılmaktadır. İkili görü ve uçuş-zamanı ölçümleri sayesinde derinlik hesaplama ilk safhayı oluşturur ve ikinci safha sahnelerin 3B gösterimlerinden ara görü imgesi oluşturulmasıdır. Sunulan fikirler ortak bir deneysel çerçevede incelenmiş ve elde edilen pratik sonuçlar ortaya konmuştur. Deneysel sonuçlara dayanarak, bir serbest bakış açısı sisteminin içerik üretimi ve görüntüleme aşamalarının düşük maliyetli hesaplama cihazları ile gerçek zamanda gerçekleştiriminin mümkün olduğu çıkarımına varılabilir.
Özet (Çeviri)
Generating in-between images from multiple views of a scene is a crucial task for both computer vision and computer graphics fields. Photorealistic rendering, 3DTV and robot navigation are some of many applications which benefit from arbitrary view synthesis, if it is achieved in real-time. Most modern commodity computer architectures include programmable processing chips, called Graphics Processing Units (GPU), which are specialized in rendering computer generated images. These devices excel in achieving high computation power by processing arrays of data in parallel, which make them ideal for real-time computer vision applications. This thesis focuses on an arbitrary view rendering algorithm by using two high resolution color cameras along with a single low resolution time-of-flight depth camera and matching the programming paradigms of the GPUs to achieve real-time processing rates. Proposed method is divided into two stages. Depth estimation through fusion of stereo vision and time-of-flight measurements forms the data acquisition stage and second stage is intermediate view rendering from 3D representations of scenes. Ideas presented are examined in a common experimental framework and practical results attained are put forward. Based on the experimental results, it could be concluded that it is possible to realize content production and display stages of a free-viewpoint system in real-time by using only low cost commodity computing devices.