Bir modül sınıfına göre sürekli ve yarı-sürekli modüller
Continuous and quasi-continuous modules relative to a module classes
- Tez No: 259549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÖĞÜNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çalışmamız için gerekli olanbazı tanım ve teoremler ile (C1), (C2), (C3) şartları ve bu şartların diğer bazı özellikleriverilmiştir. ikinci bölümde, extending, yarı-sürekli ve sürekli modüllerin birmodül sınıfına göre (C1), (C2), (C3) şartlarının bir uyarlaması olarak tanımlanmışolan bu özelliklere ait karakterizasyonlar incelenmiştir. Ayrıca, bu bölümde direkttoplama ait özellikler ve kısa tam diziye göre genişleme problemleri çalışılmıştır.0Üçüncü bölümde, bir R halkasına göre süreklilik karakterizasyonu ve düzgün boyutlubir M modülü için yarı-sürekli modül karakterizasyonu incelenmiştir. Son olarakdördüncü bölümde,genel teorideki (C1), (C2), (C3) şartları bir modül sınıfına göre(C1), (C2), (C3) şartları ile karşılaştırlmış, diğer bazı özel halka karakterizasyonlarıile ilişkileri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of four chapters. In the rst chapter, some necessarydenitions and theorems which is needed for our study, (C1), (C2), (C3) conditionsas well as some properties of these conditions are given. In the second chapter,extending, (quasi-)continuous and continuous modules are examined accorded toone family of submodules that ts into (C1), (C2) and (C3). Besides that, someproperties related with direct sum and extended problems according to short exactsequence in the some chapter. In the third chapter, quasi continous characterizationsis examined for module M which has a uniform dimension according to ring R. By 4thchapter, (C1), (C2) and (C3) conditions are compared with on (C1), (C2) and (C3)conditions in a module and the relations between some of the ring characterizationare studied.