Şanlıurfa-Harran ovasında yaygın olarak bulunan Harran toprak serisinde uygulanan farklı sulama yöntemlerinin toprakların fiziksel özellikleri mikro yapıları ve gözeneklerinde neden olduğu değişimler
  1. Tez No: 28915
  2. Yazar: SABAHATTİN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
146 ÖZET Bu çalışmada. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaygın olarak bulunan Harran serisi topraklarında en uygun sulama yönteminin belirlenmesi amacıyla, fasılalı ve sürekli karık yöntemlerinin uygulandığı deneme alanlarından alınan toprak örneklerinde fiziksel, kimyasal, mineralojik ve asikrosorfometrik analizler yapılmıştır. Bu anaç için mikroskopta ve görüntü analİ2örü-Quantiffiet 520'de incelenecek olan ince kesitlerin hazırlanmasında kullanmak üzere bozulmamış örnekler alınmış ve 26 adet parlatılmış blok hazırlanmıştır. Yine ayrıca fiziksel analizler içinde, sulama öncesi bir kez ve sulama sonrasında üç kez bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri alınmış ve bünye, SSI, toprak su tutısa karakteristikleri ve hacim ağırlığı gibi temel fiziksel analizler yapılmıştır. 0-1500 fm arasında değişen gözenek sınıfları, 26 adet sertleştirilmiş Mogun parlatılmış yüzeylerinin d.5rt farklı yerinde Quantimet 520 -görüntü analizörü kullanarak ölçülmüş ve ortalamaları alınmıştır. Bütün bloklardaki dört farklı bölgenin, mikroskopta benzer morfolojilerden yaklaşık olarak, diğer bir deyişle her bir görüntü alanındaki planar boşlukların hemen hemen aynı miktarda alınmasına çaba gösterilmiştir. Fiziksel analizlerle (Özellikle yüzde gözeneklilik) korelasyon kurabilmek amacıyla, Quantimet ölçümleri gözenek alanları (/m ) 'na karşı gözenek sayıları hesaplanarak yapılmış ve gözenek alanı sayıları (G££)'nın Ap ve Ad/A2 horizonları arasındaki dağılımları incelenmiştir. Bu nudenle gözenek alanı sınıfları, boyutları O ile 100 jım arasında değişen şekilsiz yada yuvarlak gözeneklerin ve bir planar boşltt§un, en küçük alan sınıfı için, maksimum uzunluğu yada alanını sırasıyla 100 fot yada 10Qxljua olarak kabul edilip belirlenmiştir. Bu çalışmada kul l ara lan en küçük alan sınıfı ortalama 10 jan 'dir. Fiziksel analiz sonuçları, deneme alanı seri topraklarının derinlikle artan kil içeriğine bağlı olarak killi bünyeye sahip olduğunu, SSl'ninde genelde derinlikle artan kil içerisine paralel bir artış gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. 0,1S2, 1S4, 1C1, 1C2, 2C1, 2C2, 3S2, 3C1 ve 302 profillerinde SSI derinlikle artan kil içeriği ile birlikte artış gösterirken, 2S2, 2S4 ve 3S4 profillerinin Ad/A2 horizonlarında azalmış tu-. İS2.1S4, 382 ve 3C2 profillerinde hacim ağırlığı derinlikle göreceli bir artış gösterirken 1C1, 1C2, 2S4, 2C1 ve147 3C1 profillerinin Ad/A2 horizonlarında belirgin.bir artı? göstermiş, 2S2, 2C2 ve 3S4 profillernin yttzey altı horizonlarında (Ad/A2) ise azalmıştır. Toplam gözeneklilik artan sulama uygulamaları ile giderek azalmıştır. En yüksek toplam gözeneklilik O profilinden başka 1S2, 3S2, 3S4, 3C1 ve 3C2'nin Ap horizonlarında bulunmuştur. Ayrıca 1S2, 2S2, 2S4, 3S2 ve 3S4 profillerinin Ad/A2 horizonlarının en yüksek toplam gözeneklilik değerlerine sahip olduğu saptanmıştır. En düşük makro gözenekler ve toplam gözeneklilik 1C1, 2C1 ve 2C2 profillerinin Ad/A2 horizonlarında (büyük bir olasılıkla yüksek sıkışmaya-yogunlaşmaya bağlı olarak) görülmüştür. Ayrıca fasılalı karık profillerinde toplam gözenekliliğin sürekli karık profillerinden daha yüksek olduğu saptanmıştır. O profilinde artan derinlikle beraber amorf Al O ve SİO ile SSI 232 arasında ters bir ilişki olduğu, buna karşın kil minerallerinden smektit, paligorskit ve kaolinitteki artışlar aynı profillerdeki SSI artışı ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. O, 2S2 ve 2S4 profillerinin Ad/A2 horizonlarında doygun koşullardaki su içeriklerinin artışı, bu horizondaki daha yüksek toplam gözenekliliğe bağlanmıştır. Derinlikle beraber toplam gözenekliliği giderek azalan 1S2, 1C2 ve 3S2 profillerinin doygun koşullardaki su içerikleri de derinlikle azalmış, 3S4 ve 3C2 profillerinde ise. derinlikle beraber artmıştır. Daha düşük toplam gözenekliliğe bağlı olarak 1S4, 1C1, 2C1, 2C2 ve 3C1 profillerinin Ad/A2 horizonlarında da azalma göstermiştir. Tarla kapasitesi su içerikleri O ve 2C2 profillerinde derinlikle azalırken, 1S4 ve 2S2 profillerinin Ad/A2 horizonlarında azalmış, 1S2, 2S4, 3S2 ve 3C1 profillerinde de derinlikle artmıştır. Daimi solma noktası O, 1S2, 2C1 ve 2C2 profillerinde derinlikle artarken, 3S4 profilinde de artan derinlikle azalmıştır. 1C1, 1C2, 3S2, 3C1 ve 3C2 profillerinde Ad/A2 horizonlarında artış gösteren solma noktasının 1S4, 2S2 ve 2S4 profillerinin Ad/A2 horizonlarında azaldığı saptanmıştır. Yarayışlı suyun fasılalı karık ile sulanmış olan 1S2, 1S4, 2S2 ve 3S2 profillerinin yüzey horizonlarında daha yüksek olduğu, sürekli karık profillerinden 1C1, 1C2, 2C1 ve 3C2'nin yüzeyinde ise değerlerin azaldığı bulunmuştur.148 Toprak su tutma karakteristik eğrilerinden üstte bulunanlarda görülen yüksek su içeriklerinin yüksek kil içeriği ve mikro gözenek hacmi ile ilşkili olduğu, sıkışma görülen horizonlarda ise düşük su içeriklerinin bulunduğu saptanmıştır. Quantimet 520'den alınan sonuçlar, üçüncül sferiyodal ve üçüncül yarı köşeli blok mikroyapı birimlerinde agregatlar arası ve agregatlar içi 0-100 pm arasındaki GAS'larının tüm profillerde başat olduğunu ortaya çıkarmıştır. O profilinin Ap horizonlarındaki GAS'larının hepsi 2S2 ve 2S4 profillerindeki gibi ve fiziksel analizlerden elde edilen gözenek dağılımlarıyla da uyumlu olarak Ad/A2 horizonlarında bir artış göstermiştir. 3S4 profilinin 0-100 pm dışında diğer tüm GAS'ları ve 1C1 profilininde 0-100 ve 600-1000 fw arasındaki GAS1 ları dışında diğer GAS'larının Ad/A2 horizonlarında arttığı saptanmıştır. 2S2, 2S4 ve 3S4 profillerinin Ad/A2 horizonlarında G&S'larının.artışı, büyük bir olasılıkla şilt ve kil boyutundaki parçacıkların M/M'deki gözenekleri kısmen tıkamasından kaynaklanabilir. Bu durum infiltrasyon hızının azalmasına ve çok büyük bir olasılıkla da karıklar boyunca fasılalı sulama suyu miktarının artmasına neden olmaktadır. 2S2, 2S4 ve 2C1 profilleri dışında diğer profillerin Ap horizonlarının 0-100 fW arasındaki GAS'ları Ad/A2 horizonlarında azalma göstermiştir. Diğer uygulamalar, daha küçük mikroyapı birimlerinin gelişmesiyle beraber nsikro gözeneklilikte oluşacak bir artışa bağlı olarak artış göstermişlerdir. Benzer şekilde hem 2S2, 2S4 hemde 1S2 ve 3S4 profillerinin Ap horizonlarındaki 100-1500 ^ım arasındaki GAS'ları Ad/A2 horizonunda değişik mikro ve ayrıca makro yapı birimlerinin geliştiğini gösteren bir artış göstermiştir. Bununla birlikte 2C1, 1C2, 2C2, 1S4 ve 3S2 profillerinin Ad/A2 horizonlarında 100-1500 im arasındaki GAS'larında büyük olasılıkla hızlı infiltrasyonu kısmen engelleyen ve bol miktarda mikro çatlaklara sahip olan mikroyapı birimlerinin gelişmesini gösteren bir azalma saptanmıştır. 1C1, 3C1 ve 3C2 profillerinde ise GAS'ları Ap'den Ad/A2'ye doğru anlamsız sonuçlar veren değişken bir artma-azalma modeli ortaya koymuştur. Nitekim, fasılalı karık profillerinde 100-1500 fim arasındaki GAS'larının genellikle artmaları (özellikle ikinci sulama sonrası) yanında 2S2 ve 2S4 profillerinin aynı horizonlarında 0-100 pm arasındaki GAS'larının azalması, sürekli karık profillerinde ise GAS'larının Ap'den149 Ad/A2'ye genellikle azalması ve değişken bir model göstermesi, fasılalı sulama için hem bitkilerin su kullanımı hem de daha az su kaybı açısından bir avantaj olarak kabul edilebilir. C profillerinde elde edilen ters koşullar, daha ince kapilar borular tarafından su tutmanın artması ile oluşmuş olabilir. Bu durumda yavaş evaporasyon hızı da artabilir. 2 2S2 profilinde, 0 profiline göre Ap'deki 0-700 jım arasındaki azalma büyük olasılıkla silt gibi kaba parçacıkların gözenekleri abru- konsantrasyonla kapadığını göstermektedir. Silt boyutundaki parçacıkların artışı 0 ve 2S2 'nin tekstür analizlerinde de görülmektedir, ttçüncü sulama sonrası Ap'deki GAS'larının artışı, toplam gözenekliliği artan, özel bir mikroyapmın gelişmesine bağlı olabilir. S2'de üçüncü sulama sonrası Ap'deki GAS'larının en fazla artışı, artan kapilar ite nedeniyle hızlı su kaybına neden olabilir. S4 profili ikinci sulama sonrası Ap'de gözeneklilikteki azalma ile S2'ninkine benzer bir durum göstermektedir. Cl ve C2 profilleri birinci sulama sonrası en düşük GAS'larına sahip olup, ikinci sulama sonrası en yüksek düzeylerine ulaşmıştır. Bu durum deneme karıklarının yüzey horizonlarmda karıklar boyunca taşınan ince materyallerin oluşturduğu yüksek şişme-büzülme potansiyelini gösterir. Z * değerleri S2 ve S4 profillerinin GAS'ları ile paralellik gösterirken C2'den farklılık göstermiştir. Bununla birlikte Cl'in GAS'ları ve Z değerleri ikinci sulama sonrası en yüksek değerlerine ulaşmıştır. Ayrıca bu durumda, Cl profilinde daha yüksek bir çatlama potansiyelini ve daha büyük mikroyapı birimlerinin oluştuğunu gösterir. S2 profilinin Ap horizonunda 0-1300 pm arasındaki GAS'ları Z ile aynı azalma eğilimi göstermekte olup, en yüksek GAS'ları ve Z değerleri sırasıyla üçüncü, birinci ve ikinci sulama uygulamalarında bulunmuştur. S2 profilinin Ad/A2 horizonlarmda 0-100 ve 100-200 fim arasındaki GAS'ları Z değerleri ile uyum içerisindeyken, diğerleri farklılık göstermiştir. Eşit zaman aralıklarında (100 dak. ) profiller için ayrı ayrı hesaplanan infiltrasyon değerleri150 S4 profilinde sırasıyla birinci, üçüncü ve ikinci salana uygulamalarında en yüksek değerine ulaşan Z değerleri Ap horizonunda 0- 900 ve 1100-1200 fim arasındaki GAS'ları İle, Ad/A2 horizonunda ise yalnızca 0-100 pm arasındaki GAS'ları ile paralellik, diğerleriyle de farklılık göstermiştir. S4 profilinin Ad/A2 horizonunda 100-1500 im arasındaki GAS'ları ve Z değerleri uyumluluk göstermezken, birinci sulamadan son sulamaya kadar olan GAS'ları arasında bir SDH* bulunmuştur. Cl profilinin Ap horizonundaki GAS'ları ile Z değerleri arasında ilişki bulunmamıştır. S4 profili gibi,Ap horizonunda birinciden son sulamaya kadar olan GAS'ları (0-100 fw dışında) arasında bir SDH tjrtaya çıkmıştır. Bununla birlikte Ad/A2 horizonunda 100-200, 1100-1200, 1200-1300 ve 1300-1400 pm arasındaki GAS'ları Z değerleri ile uyumlu bulunmuştur. Ap ve Ad/A2 horizonlarmda birinci sulamadan üçüncü sulamaya kadar 200- 1000 jım arasındaki GAS'ları yine bir SDH göstermiştir. C2 profilinin Ap horizonunda 0-100 ym dışında diğer tüm GAS'ları kendi aralarında bir SDH göstermiş, buna karşın Z değerleri ile bir uyumsuzluk göstermişlerdir. Ad/A2 horizoniarmın GAS'ları yine Z delerleri ile uyumsuzluk gösterirken 0-100, 100-200 ve 1300-1400 /im dışında diğer GAS'ları arasında da bir SDH saptanmıştır. * Standart Değişim Hodeli: Gözenek alanları değerlerinin değişen sulama uygulamaları ile ulaştığı-aldığı değerlerin büyüklük düzeylerine göre sıralanması
Özet (Çeviri)
151 SUMMARY PHYSICAL PROPERTIES, HICROSTRUCTÖRE AND PORE CHARACTERISTICS OF THE HARRAN SOIL SERIES UNDER SURGE FLOW AND CONTINUOUS FURROW IRRIGATIONS Physical, chemical, mineral ogical and micromorphological analyses were conducted in order to determine the suitable irrigation method from soil samples collected from surge flov and continuous furrow experimental plots of the widely distributed Harran Soil series in southeastern Anatolia. For this purpose, undisturbed soil samples were taken for preparing 26 polished bloks for polarising microscopy and image analyses. Undisturbed and disturbed soil samples for physical analyses were also collected, once before irrigation and three times after irrigation treatments from the field experiments of the irrigation research group. The physical analyses conducted were texture, structure stability index (SSI), soil water retention characteristics and dry bulk density. The pore classes varying between 0-1500 fte areas were quantified at 4 different plots on polished surfaces of the impregnated soil blocks by image analyses-Quant iffiet 520. All 4 plots were approximately chosen from simi liar morphologies at the microscope i.e. by attempting to take almost the same amounts of planar voids-channels at each field of view. For correlation of physical data (esp. porosity %), the quantimet measurements, were calculated as sg. microns versus counts. Therefore the area classes were determined by accepting the maximum length or area for the smallest area class of a planar void-pore a3 100 pm or 100x1 im respectively and irregular and so-called rounded pores with varying dimensions between 0 to 100 /urn.The, smallest area class used in this study may relate to an average 10 jm. The results of the physical analyses revealed that the soil series of the experimental study is a highly clayey soil with increasing clay contents with depth. The SSI, in general shows a parallel increase to the increasing clay content. Accordingly SSI of profiles O, 1S2, 1S4, 1C1, 1C2, 2C1, 2C2, 3S2, 3C1 and 3C2 increased with increasing clay contents with depth, whereas SSI decreased in the Ad/A2 of 2S2, 2S4 and 3S4. The bulk densities of profiles 1S2, 1S4, 3S2 and 3C2 shew a gradual152 increase with depth and profiles 1C1, 1C2, 2S4, 2C1 and 3C1 increased abruptly at the Ad/A2, whereas the subsurface horizons of 2S2, 2C2 and 3S4 show a decrease at the Ad/A2. The total pore volumes decreased gradually with increasing irrigation treatments. The highest total porosities of the Aps, apart from profile 0 was determined in 1S2, whereas the highest values following the third were at 3S2, 3S4, 3C1 and 3C2. In addition, the Ad/A2 horizons of 1S2, 2S2, 2S4, 3S2 and 3S4 were determined to have the highest values of total porosities. The lowest macropores and total porosities were determined in the Ad/A2 of the 1C1, 2C1 and 2C2, most probably being due to a higher compaction-denser horizon. Results reveal that the macropores and total porosity of surge flow profiles are higher than continuous furrow profiles. There is an inverse relation between the SSI and the amorphous Al 0 and SiO with depth in profile O. Slight increases of smectite, palygorskite and kaolinite may have contributed to the increase in the SSI in the same profile. The water contents at saturated conditions increased in the Ad/A2 horizons of 0, 2S2 and 2S4 profiles. This may well document a higher total porosity in the Ad/A2. The water contents at saturated conditions decreased with depth in profiles 1S2, 1C2 and 3S2 revealing a probable gradual decrease in total porosity, whereas profiles 3S4 and 3C2 showed gradual increases with depth and showed a decrease in the Ad/A2 of 1S4, 1C1, 2C1, 2C2 on 3Cİ due to less total porosity. Field capacities decreased with depth in profiles O and 2C2, decreased in the Ad/A2 in 1S4, 2S2 and increased in the Ad/A2 in 1C1, 1C2, 2C1, 3S4 and 3C2 whereas profiles 1S2, 2S4, 3S2 and 3C1 showed an increase with depth. Permanent wilting points increase with depth in profiles 0, 1S2, 2C1 and 2C2 and decrease with depth in 3S4. There is an increase in the Ad/A2 horizons of 1C1, 1C2, 3S2, 3C1 and 3C2, whereas a decrease occurs in the Ad/A2s of 1S4, 2S2, 2S4. Available water was found high in the surface horizons of 1S2, 1S4,2S2 and 3S2 irrigated with surge flow. Inversely values showed a decrease in continuous furrow profiles-lCl,lC2, 2C1 and 3C2 at the surface. Higher water contents seen in soil water retention characteristic curves are related to high clay contents and micropore volumes, whereas low values of water contents indicate the layers of compaction.153 The results obtained from image analyses revealed that the inter and intraggregate pores of 0-100 pm areas (PA) with tertiary spheroidal and tertiary subangular blocky microstructural units are dominant in all profiles. All the PAs in the Ap of profile 0 shoved an increase in the Ad/A2 alike profiles 2S2 and 2S4 in accordance with the pore distributions obtained from physical analyses. 3S4 showed an increase in PAs (except the 0-100 fm ) at Ad/A2 and FAs of 1C1 showed the same trend except for 0-100 and 600-1000 fm. The increase of PAs of the 2S2, 2S4 and 3S4 profiles in Ad/A2 may be caused by a partial clogging, probably by silt sized and clay sized materials, of the pores in the Ap, thus decreasing the infiltration rate and most probably increasing the surge of irrigation water along the furrows. The counts of the 0-100 fm PAs of Aps showed a decrease at Ad/A2 horizons except 2S2, 2S4 and 2C1. The other treatments showed an increase, which may be attributed to an increase in microporosity along with development of smaller microstructural units. Similiarly the PAs from 100- 1500 fm of 2S2, 2S4 as well as 1S2 and 3S4 of Aps showed on increase at Ad/A2 which may indicate development of variable micro and also so-called macro-larger structural units. However in profiles 2C1, 1C2, 2C2, 1S4 and 3S2 a decrease of PAs from 100 to 1500 fm was determined in Ad/A2 probably meaning development of microstructural units with abundant micro cracks that could partially inhibit rapid infiltration. Profiles 1C1, 3C1 and 3C2 showed a variable increase- decrease pattern from Ap to Ad/A2 yielding meaningless results. Thus, the generally increasing patterns of PAs in 100-1500 fm in the surge flow profiles and the generally decreasing and variable patterns of PAs in the continuous furrow profiles from Ap to Ad/A2 may be accepted as an advantage for the former, for the water use of plants as well as les3 water losses along with the decrease of the 0-100 fm in the same horizons of the 2S2 and 2S4 profiles. The inverse conditions obtained in the C profiles may have resulted by an increased water retention by finer capillaries, thus increasing slow rate evaporation. A decrease of the 0 to 700 /im PAs was determined at the surface soils, compared to 0, in the 2S2 profile indicating probable clogging of the pores with coarse particles i.e. silt. The increase of silt sized particles is also seen in the textural analysis of the 0 and 2S2 profiles. The increase of the PAs in the Ap after the third irrigation treatment may be due to the developing of a peculiar microstructure154 increasing the total porosity. The maximal increase of the PAs in Ap after the third irrigation in 52 Bay result to rapid loss of water through increased capillarity. Profile S4 shovs a s imi liar trend as S2 with a decrease in porosity following the second irrigation in Ap. Profiles CI and C2 have the minimal FAs after the first irrigation and reaching it's maximum level after the second, which indicates a higher shr ink-swell potential that may have resulted by finer material transported (abruconcentration) along the course of the surface of the experimental furrow. The results for Z* (infiltration data, m /m ) were in parallel with the PAs of the S2 and S4 profiles, but different than C2. However the PA counts and Z values of CI reach a maximal level after the second irrigation treatment. This also indicates a higher cracking potential and formation of larger microstructural units in CI. The PAs between 0 to 1300 /as of the Ap3 of S2 show the same decreasing trend as Z i.e. the highest PA and Z were determined after the 3rd irrigation followed by the 1st and 2nd. The Ad/A2 horizons of S2 show a similiar trend for 0-100 and 100-200 /xm PAs, but differ at others. The results for Z reaching it's maximum level at the 1st and followed by the 3rd and 2nd runs respectively in S4 were in parallel with the PAs from 0 to 900 and 1100-1200 pm of Aps and only with the 0-100 \m PAs at Ad/A2, but different than the others. In spite of the incompatibility of the Z and PA values ( from 100 to 1500 /m ) in Ad/A2 of S4, there is an SCH** between the PA values of the first and last irrigations. The PAs of the Ap horizons of the CI profile show no relation with the