Betonarme kirişlerin dübellenmiş çelik plakalarla güçlendirilmesi
Strengtening of reinforced beams with anchoraged steel plates
- Tez No: 259648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllarda büyük can ve mal kayıplarına sebep olan depremlerin ardından, yıkılması ekonomik olmayan betonarme yapıların onarılarak veya güçlendirilerek kullanıma açılması da büyük önem kazanmıştır. Günümüzde betonarme yapı elamanlarının güçlendirilmesinde kesitin büyütülmesi, epoksi ile yapıştırılması karbon fiber ile sarılması ve dübelli çelik plakaların eklenmesi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, C14 ve C20 gibi iki farklı beton dayanımındaki betonarme kirişlere plaka eklenirken, dübel konnektör diziliminin kiriş performansına katkısı araştırılmıştır. Bu amaçla her beton grubu için üçer adet şahit plakasız kiriş ve üçer adet olmak üzere üç farklı konnektör dizilimi için toplam yirmidört adet 15x15x100 cm zayıf etriyeli kiriş dökülmüştür. Farklı konnektör dizilimleri için kirişlerin taşıma kapasitesi artışına ek olarak, sünekliği ve enerji yutma kapasitelerine ilişkin de değerlendirmeler yapılmıştırç
Özet (Çeviri)
In the recent years, after the eartquakes caused big damage in structures and loose of lives, repairement or strengtening of structures to reuse became very importmant. Nowadays in strengtening of reinforced structural elements there are different methodes like connecting additional reinforced concrete, covering with sticked carbon fiber textile and adding anchoraged steel plates with steel bolts. In this study, for twu groups of concrete like C14 ve C20 an increment in performance of anchoraged connector spacing while connecting steel plates investigated. That is why for each groups of concrete strength, three referance beams without steel plates and three beams with steel plates for three different spaced connecters are prepared. Totally twenty-four reinforced beams in section of 15x15x100 cm are casted and strengthened with steel plates in the same section. As an addition to the increase of ultimate capasity of the beams, ductility and energy absorbing capasity of the beams ara olso investigated.