Bursa-Mudanya atmosferinde aerobiyolojik gözlemler
Aerobiologic observations in the atmosphere of Bursa-Mudanya
- Tez No: 259683
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BIÇAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu çalışmada, Bursa iline bağlı Mudanya ilçesinin atmosferik polenleri Ocak 2005 - Aralık 2006 tarihleri arasında, VPSS 2000 örnekleme cihazı kullanılarak araştırılmıştır. İki yıllık çalışma süresinde, 46 taksona ait ve 807 adet teşhis edilemeyen polen olmak üzere toplam 91503 adet polen / m³ tespit edilmiştir. Tanımlanan taksonların 24 tanesi odunsu bitkilere, Gramineae ve 21 tanesi otsu bitkilere ait polenlerdir. Araştırmanın ilk yılı olan 2005 yılında m³'de 48058 adet polen, 2006 yılında m³'de 43445 adet polen sayılmıştır. Toplam polen miktarının % 85.80'i odunsu , % 3.81'i Gramineae, % 9.51'i ise diğer otsu bitkilere ait polenler oluşturmuştur. Mudanya ilçesi atmosferinde en sık rastlanan polen taksonları; Olea europaea (% 23.57), Platanus sp. (% 14.73), Cupressaceae/Taxaceae (%14.01), Pinaceae (%11.92), Quercus sp. (% 7.21), Fraxinus sp. (% 5.99), Gramineae (%3.81), Ambrosia sp. (% 2.72), Urticaceae (% 2.32), Moraceae (% 1.55), Mercurialis sp. (% 1.2), Castanea sativa (% 1.20) olarak tespit edilmiştir. En fazla polen miktarı ise her iki yılda da Nisan ayında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, airborne pollen grains in the air of Mudanya town of Bursa province were investigated using VPSS 2000 from January 2005 to December 2006. During 2 year-studying period, a total of 91503 pollen grains / m³ which belonged to 46 taxa and 807 unidentified pollen grains were recorded. From identified taxa, 24 belong to arboreal, Gramineae and 21 taxa to non-arboreal plants. In the first year of our research 2005, 48058 pollen grains / m³, in 2006 43445 pollen grains / m³ were counted. Total pollen grains consist of 85.80% arboreal, 3.81% Gramineae, 9.51% non-arboreal plants and 0.88% unidentified pollen grains. Most abundant pollen taxa in the air of Mudanya town are , Olea europaea (23.57%), Platanus sp. (14.73%), Cupressaceae/Taxaceae (14.01%), Pinaceae (11.92%), Quercus sp. (7.21%), Fraxinus sp. (5.99%), Gramineae (3.81%), Ambrosia sp. (2.72%), Urticaceae (2.32%), Moraceae (1.55%), Mercurialis sp. (1.2%), Castanea sativa (1.20%) were identified. Most of the pollen counts were recorded in the month of April for both 2 years.