Mudanya ilçesi (Bursa) atmosferik polenlerin araştırılması
  1. Tez No: 28255
  2. Yazar: SEMİHA İPHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ MALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
oz Mart 1992-Mart 1993 tarihleri arasında Bursa ili Mudanya ilçesi atmosferin de yapılan çalışmada gravimetrik yöntem kullanılarak polen yoğunluğu ve çeşidi araştırılmıştır. Bir yıl boyunca haftada bir defa değiştirilen preparatlar incelenmiş ve 3 1 taksona ait polen saptanmıştır. Bu taksonlara ait polenlerin Mudanya atmos ferinde cm2'ye düşen haftalık ve aylık miktarları çizelge ve şekiller halinde veril miştir. Ayrıca cm2'ye düşen aylık polen miktarları kullanılarak Mudanya ilçesinin bir yıllık polen takvimi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been studied the pollen density and variety by using gravimetric method between March 1992 - March 1993 in Mudanya air. During one year, the preparats were made change once a week, have been studied and the pollens that were belonged to 31 taxa have been determinated. Besides all these the pollen numbers belonging to taxa for one month and one week in per cm2 in Mudanya atmosphere, have been given as a regards of figure and graphs. The pollen calendar of Mudanya district for one year by using numbers of pollen fallen in per cm2 in a month.