Askeri amaçlı kullanılan fonksiyonel kumaşların konfor özelliklerinin incelenmesi
Comfort properties of functional cloths used for the military
  1. Tez No: 259689
  2. Yazar: ERSİN KARALOMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ MERİÇ KAPLANGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde, giysilerin performans özelliklerinin yanı sıra konfor özellikleri de önem kazanmaktadır. Optimum konfor şartlarını sağlayabilecek alternatif kumaşlar ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada askeri amaçlı olan ve pilotların uçuş esnasında giydikleri uçuş tulumlarında kullanılan yanması geciktirilmiş kumaşların konfor özellikleri incelenmiştir. Bu kumaşların ısıl özellikleri, su buharı direnci, su buharı geçirgenliği, hava geçirgenliği ve kılcallık özellikleri üzerinde testler gerçekleştirilmiş ve test sonuçlarına göre kumaşların konfor özellikleri hakkında yorumlar yapılmıştır.Bu çalışmada, test için kullanılan kumaşlardan kullanıcıya konfor sağlayabilecek olanlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, performance properties of garments are important, besides that comfort properties of garments have the importance. Alternative fabrics which have optimum comfort conditions are produced.In this study, comfort properties of flame retardent fabrics which use on the suits pilots wear on the flight, have researched. Thermal properties, water vapour resistance, water vapour permeability, air permeability and capillarity properties were tested and according to test results it was explained about comfort properties of fabrics.In this study, it was determined between the fabrics which used on the tests, that is comfortable for user.