Gen metilasyonu inhibitörü desitabin'in meme kanseri tedavisindeki yerinin in vitro araştırılması
Investigation into the use of gene methylation inhibitor decitabine in breast cancer therapy in vitro
- Tez No: 259700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EGEMEN DERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Demetile edici bir ajan olan desitabin'in epigenetik olarak susturulmuş genlerin tekrar aktifleştirilmesini sağlayarak apoptozisi artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle, desitabinin standart kemoterapiyle sinerjistik etkileşimi yeni bir tedavi modalitesi olabilir. Bu çalışmada, klasik FEC tedavisi (5-florourasil+Epirubisin+4-Hidroksisiklofosfamid) ile desitabin kombinasyonunun meme kanserinde yeni bir tedavi yaklaşımı olup olamayacağı araştırılmıştır.Desitabin ve FEC ile kombinasyonu, östrojen reseptörü negatif (MDA-MB-231) ve pozitif (MCF-7) meme kanseri hücre soyları üzerinde test edildi. uPA, PAI-1 (metastaz genleri), DAPK, TMS1 (apoptozis-indükleyici genler), MGMT (DNA onarım geni) genleri ve LINE-1 (genel metilasyon belirteci) dizisinde metilasyon seviyelerindeki değişiklikler metilasyon spesifik ?real-time PCR (methylight)? ile analiz edildi. Tüm tedavilerin sitotoksik etkileri MTT ve ATP canlılık testleri, apoptozis indükleyici etki ise M30-antijen testi ile belirlendi.Desitabinin, MCF-7 hücrelerinde apoptozisi arttırarak büyüme baskılayıcı etki göstermesine rağmen, MDA-MB-231 hücrelerini etkilemediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Decitabine as a demethylating agent may act synergistically with standard chemotherapy regimens to restore apoptosis by upregulation of epigenetically silenced genes. In this study, we investigated whether or not the combination of classical FEC treatment (5-FU+Epirubicine+4-Hydroxyclophosphamide) with decitabine might be a novel therapy option in breast cancer.The effect of decitabine and its combination with FEC has been tested on estrogen receptor negative (MDA-MB-231) and estrogen receptor positive (MCF-7) breast cancer cell lines. The changes in the methylation status of uPA, PAI-1 (metastasis promoter), DAPK, TMS1 (apoptosis-inducer) MGMT (DNA repair) genes and LINE-1 (global methylation marker) have been analyzed by methylation specific realtime PCR (methylight) after the application of decitabine, FEC and their combination treatment. Anti-growth effects of treatments were assayed by the MTT assay and the ATP assay; induction of apoptosis by the M30 antigen assay.It is shown that decitabine had anti-growth effect only on MCF-7 cells by induction of apoptosis but had no effect on MDA-MB-231 cells.