Bakır sülfat (CuSO4.5H2O) ve formaldehit (CH2O)'in gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) histopatolojik ve hematolojik etkilerinin araştırılması
A research on histopathological and hematological effects of copper sulphate (CuSO4.5H2O) and formaldehyde (CH2O) in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 259778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KUBİLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada balık hastalıklarında profilaktif ve tedavi amacıyla yaygın bir şekilde kullanılan bakır sülfat (CuSO4.5H2O) ve formaldehitin (CH2O) gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) histopatolojik ve hematolojik etkileri incelenmiştir.Araştırmada yaklaşık 180 gr ağırlığında 276 adet gökkuşağı alabalığı kullanılmıştır. Bakır sülfatın 0,5 mg/L (24 saat), 3,0 mg/L (18 saat), 500 mg/L (1-2 dk) ve formaldehitin 250 ml/L (1 saat) ve 500 ml/L (45 dk) konsantrasyonları kullanılmıştır. Deneme tekerrürlü çalışılmıştır. Her grup için 23 adet balık, kan biyokimyası, hematoloji ve stres parametreleri ve histopatolojik çalışmalarda kullanılmıştır.Formaldehit ve bakır sülfat uygulanan balıklarda histopatolojik bulgularda solungaç lamellerinde, pilar ve epitel hücrelerde dejenerasyon, nekroz, kas dokularında dejenerasyon, karaciğerde sinuzoidal boşluklar, venalarda konjesyon, damarlarda hasar ve hepatositlerde dejenerasyon belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, were investigated on histopathological and hematological effects in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) of copper sulphate (CuSO4.5H2O) and formaldehyde (CH2O), widely used prophylactic and therapeutic purposes in fish diseases.For this purpose, total 276 fish (average weigh 180 g.) were used. Concentrations of the solution were adjusted as copper sulphate 0,5 mg/L (24 hours), 3,0 mg/L (18 hours) and 500 mg/L (1-2 min) also formaldehyde 250 ml/L (1 hour) and 500 ml/L (45 min). All the groups were duplicated. 23 fish were sampled from each group to study on blood biochemistry, hematology, some stres factors and histopathological parameters.Formaldehyde and copper sulphate histopathological findings were determined; in pilar and epithelial cell in the gill lamellae degeneration, necrosis, degeneration of muscle tissue; in the liver sinusoidal spaces, in vena congestion, vascular damage and degeneration of hepatocytes were determined.